کدخبر: ۱۲۱۸۴۶ لینک کوتاه

اقتصادنیوز گزارش می‌دهد؛

خیز ایران برای سوآپ دوباره

در حالی که توقف سوآپ در دولت گذشته انتقادهای فراوانی را به همراه داشت، به نظر می‌رسد ایران به دنبال احیای مشتریان قدیمی خود در این حوزه است.

به گزارش اقتصادنیوز، توقف سوآپ در دولت گذشته انتقادهای فراوانی را به همراه داشت. وزیر نفت در آن زمان معتقد بود که سوآپ خیانت به نفت است و باید متوقف شود. هرچند که بعدها همین توقف سوآپ به عنوان خیانت مطرح شد.

با این حال، دولت یازدهم از زمان روی کار آمدن تصمیم خود را بر احیای فعالیت‌های سوآپ گذاشت، تا جایی که سال گذشته صحبت‌هایی در خصوص همکاری سوآپی ایران با روسیه مطرح شده بود. همان زمان هم، علی ماجدی، معاون سابق امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت از مذاکره با شرکت‌هایی از قزاقستان برای از سر گیری این فعالیت‌ها خبر داده بود که همه این موارد نشان از جدی شدن سوآپ برای دولت یازدهم داشت.  هرچند که در زمان دولت یازدهم نیز، فعالیت‌های سوآپ در مقاطعی قطع شده است. 

یک سال بعد از صحبت‌هایی که ماجدی در خصوص فعالیت‌های سوآپی قزاقستان با ایران داشت، یک مقام مسئول از خبرهای جدی‌تری برای این همکاری خبر داده است.

مهر در همین رابطه گزارش داده است که ایران به زودی پیشنهاد جدیدی به قزاقستان به ‌منظور از سرگیری سوآپ و ترانزیت نفت و محصولات نفتی با استفاده از ظرفیت پایانه‌های آکتائو و نکا بین دو کشور در دریای خزر ارائه می‌کند.

این مسئله در شرایطی صورت می‌گیرد که پیش از این ایران شرط همکاری با کشورها در حوزه سوآپ را توافق هسته‌ای با غرب دانسته بود. پیش از این، مدیرامور بین‌الملل شرکت نفت شرط آغاز این همکاری‌ها را توافق با غرب دانسته بود. محسن قمصری پیش‌تر عنوان کرده بود که احیای مجدد سوآپ منوط به لغو تحریم‌هاست.

در چنین شرایطی به نظر می‌رسد با وجود قطعی نشدن توافق، ایران در نظر دارد این فعالیت‌های خود را جدی‌تر در دستور کار قرار دهد. پیامی که ایران برای قزاقستان ارسال کرده همین مسئله را نشان می‌دهد. در این میان،‌علاوه بر قراردادهای سوآپ، قراردادهای نفتی ایران نیز معطل توافق هسته‌ای مانده و تاکنون 19 ماه به تاخیر افتاده است. هرچند که به نظر می‌رسد دولت تصمیم جدی‌تری را در حوزه سوآپ در پیش گرفته است تا با وارد شدن قزاقستان، فصل جدید این همکاری‌ها رقم بخورد.