کدخبر: ۱۲۳۳۲۰ لینک کوتاه

تولید سومین فلز استراتژیک دنیا از ضایعات معادن

پژوهشگران پارک علم و فناوری استان مرکزی با بازیافت سرباره‌های معادن و صنایع روی موفق شدند راهکاری برای جلوگیری از تولید ۲۰ هزار تن سرباره روی بیابند.

علی عظیمی با اشاره به جزئیات این طرح گفت: در معادن و کارخانه‌های استحصال روی سالیانه حدود 20 هزار تن سرباره هست که این امر به دلیل کمبود فناوری و عدم تکمیل فرآیند فرآوری است.

وی با تاکید بر اینکه این 20 هزار تن سرباره تنها در بخش خاک معادن است، اظهار داشت: سرباره‌های صنایع ریخته‌گری و سایر صنایعی که با روی سروکار دارند نیز باید به این میزان ضایعات روی اضافه کرد.

عظیمی از ارائه راهکاری برای استحصال روی از سرباره‌های صنایع خبر داد و یادآور شد: در این طرح تحقیقاتی موفق شدیم راهکاری برای استحصال روی از سرباره‌ها و ضایعات صنایع با خلوص بالا ارائه دهیم.

مجری طرح با اشاره به روش ارائه شده در این زمینه، خاطرنشان کرد: در این طرح با استفاده از روش «تصعید» و «فشار» در ابتدا اقدام به جداسازی روی از سایر عناصر چون آهن، کادمیوم و سرب کردیم و سپس میزان خلوص روی به دست آمده را افزایش دادیم.

او با بیان این که خلوص 80 تا 85 درصد روی در صنایع کاربردی ندارد، ادامه داد: در این راستا روی با خلوص 99.98 تا 99.99 درصد خلوص که گرید استاندارد برای صنایع است، عرضه کردیم.

عظیمی اضافه کرد: با کسب دانش فنی استحصال روی از سرباره‌ها از بهمن ماه سال قبل اقدام به راه‌اندازی کارخانه برای تولید انبوه این روش کردیم و بر اساس برنامه ریزی‌ها مقرر شد این کارخانه با ظرفیت دو تن شمش روی استاندارد از سرباره‌ها فعالیت خود را آغاز کند.

این محقق افزود: ولی متاسفانه به دلیل عدم حمایت از این طرح صنعتگران از دستاوردهای این طرح بهره مناسبی نبردند.

او با تاکید بر این که بر خلاف فرآیند خرید، فرآیند تولید زمانبر است، اظهار داشت: تولید نیاز به سرمایه در گردش دارد و برای صنعتگران بازپرداخت وام 32 درصدی توجیه اقتصادی ندارد و علی رغم آنکه این طرح یک پروژه دانش بنیان است و برای اولین بار در کشور اجرایی می‌شود از حمایت‌های مالی برخوردار نشد.

عظیمی با بیان این که این طرح در پارک علم و فناوری استان مرکزی اجرایی شده است، گفت: در اراک صندوق‌های پژوهش و فناوری ایجاد نشده است و این امر موجب تعجب مسؤولان معاونت علمی نیز شده بود.

مجری طرح روی را سومین فلز استراتژیک دنیا توصیف کرد و افزود: در این طرح موفق شدیم که دورریزهای معادن روی و صنایع را بازیافت و تولید شمش روی کنیم و از آنجایی که معادن کشور روزی به پایان خواهند رسید دستاوردهای این طرح می‌تواند برای کشور ارز آور باشد.

منبع: ایسنا