کدخبر: ۱۲۳۳۳۵ لینک کوتاه

اقتصادنیوز گزارش می‌دهد؛

تولید نفت ایران بازمی‌گردد؟

در حالی که در روزهای اخیر صحبت‌های مختلفی از طرف مقامات دولتی و وزیر نفت در خصوص بازگشت میزان تولید نفت میزان به قبل از تحریم‌ها بیان می‌شود، این سوال به میان می‌آید که آیا ایران توان این را دارد که تولید خود را به میزان قبل بازگرداند یا خیر.

به گزارش اقتصادنیوز، از ابتدای مطرح شدن برداشتن تحریم‌ها،‌ وزیر نفت خبر از بازگشت ایران به تولید قبل از تحریم می‌داد. اخیرا هم عنوان کرده است که تولید نفت پس از تحریم در یک هفته 500 هزار بشکه و یک ماه بعد از تحریم یک میلیون بشکه افزایش می‌یابد.

بیژن زنگنه پیش از این نیز صحبت از افزایش ضربتی تولید نفت کرده بود. اما مسئله‌ای که در این میان مطرح می‌شود،‌ توان ایران برای این افزایش تولید است. آنطور که برخی مقامات نفتی می‌گویند، ایران این توان را دارد که در مدت اندک، تولید نفت خود را بالا ببرد.

یک کارشناس مدیریت فنی شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب در همین رابطه عنوان کرده است که 80 تا 85 درصد از میزان کاهش تکلیفی تولید نفت این شرکت در دوره قبل از تحریم‌ها بلافاصله پس از لغو تحریم‌ها بازخواهد گشت و 15 تا 20 درصد باقیمانده نیز پس از خروج کارخانه‌های شرکت از تعمیرات اساسی به مدار تولید باز خواهد گشت.

حسین نورالدین موسی برهمین اساس عنوان کرده است که با اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران ما به طور کلی حدود یک میلیون بشکه کاهش تکلیفی داشتیم که از این میزان حدود 800 تا 900 هزار بشکه سهم مناطق نفت‌خیز جنوب بود. پیش از تحریم‌ها نیز ما در مناطق نفت‌خیز چیزی حدود دو میلیون و 950 هزار بشکه تولید داشتیم.

آن‌طور که ایسنا اعلام کرده، وی عنوان کرده است که اگر تولید روی تنها تعدادی از مخازن چاه‌ها متمرکز می‌شد و سایر مخازن و چاه‌ها غیرفعال بود، بازگشت در چنین زمانی به هیچ عنوان امکان‌پذیر نبود اما با توجه به اینکه شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و مدیریت فنی این شرکت دوران پساتحریم را پیش‌بینی کرده بود از همه چاه‌های خود به طور متناوب تولید می‌کرد.

با این تفاسیر چاه‌های موجود بر روی مخازن به صورت متناوب به مدار تولید می‌آمدند و بنابراین پس از لغو تحریم‌ها گرفتار رسوب‌زدایی، اسیدزنی، آسفالتین و تعمیرات دیگر نخواهند شد.

وی همچنین عنوان کرده است که شرکت نفت از برخی شرکت‌های نفتی درخواست رکوردگیری برای افزایش تولید را مطرح کرده که این مسئله آمادگی این شرکت‌ها برای بازگشت به سقف پیش از تحریم را بالا می‌برد.

براین اساس به نظر می‌رسد که تولید ایران در کوتاه‌مدت و با توجه به توان اعلام شده از سوی شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب قابل افزایش است. همزمان، آماده کردن برخی شرکت‌ها برای درازمدت می‌تواند توان این شرکت‌ها را برای تولید ضربتی میان مدت یا درازمدت بالا ببرد.