کدخبر: ۱۲۳۵۸۷ لینک کوتاه

اقتصادنیوز سیاست جدید «سوآپ نفتی» را بررسی می‌کند

آشتی نفتی دولت و بخشی خصوصی؟

در حالی که دولت در ماه‌های اخیر هرگونه صادرات نفت توسط بخش خصوصی را تحریم و این کار را به عهده شرکت‌های دولتی گذاشته بود، به نظر می‌رسد که یک برگشت در سیاست‌های این چنینی دیده می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز، دولت اخیرا به دلیل تجربه‌های تلخی که در ماجرای «بابک زنجانی» داشت،‌ تصمیم گرفت برخی فعالیت‌های نفتی را خاص شرکت‌های زیرمجموعه خود کند. از آن جمله مسئله فروش محموله‌های بزرگ نفت بود که پیش از این برخی شرکت‌های خصوصی هم انجام می‌دادند. اما دولت اعلام کرد که دیگر بخش خصوصی اجازه این کار را نخواهد داشت. هرچند که پیش از آن هم،‌ این بخش با شروط سنگین دولت روبرو شده و عملا توان خود برای صادرات را از دست داده بود.

در این میان، به نظر می‌رسد که با توجه به توان بخش خصوصی برای سوآپ، حالا باب جدیدی برای آشتی دولت و بخش خصوصی در حوزه نفت باز شده است. آن‌طور که معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت عنوان کرده است، بخش خصوصی می‌تواند وارد فعالیت‌های سوآپ شود تا این فعالیت‌ها که مدت‌ها متوقف مانده بود، دوباره از سر گرفته شود.

منصور معظمی در این رابطه عنوان کرده است که توقف سوآپ، سبب از دست رفتن فرصت‌های بسیاری شده بود که حالا می‌توان با ورود بخش خصوصی به آن امید داشت. سابقه مراودات دولت و بخش خصوصی در حوزه نفت نشان از آن دارد که این دو بخش، اعتماد اندکی به هم داشته‌اند. چه آن زمان که دولت اجازه صادرات 20 درصدی نفت را به بخش خصوصی داد و چه آن زمان که بخش خصوصی با وثیقه‌های سنگینی در صادرات روبرو شد،‌ همگی نشان از آن داشت که این دو بخش با کمترین اعتماد به یکدیگر روبرو هستند.

حالا به نظر می‌رسد که با دستور اخیر مبنی بر از سر گرفتن فعالیت‌های سوآپ توسط بخش خصوصی، این بخش یک بار دیگر با اعتماد دولتی‌ها روبرو شده است. البته مشخص نیست که در روند فعالیت‌های سوآپ نیز مانند صادرات نفت،‌ با ضمانت‌های سنگین روبرو شود یا نه. در حال حاضر دولت چراغ سبز دوباره‌ای به بخش خصوصی داده است تا باب همکاری‌های جدید باز شود. همکاری‌هایی که می‌تواند در کنار ورود شرکت‌های بزرگ نفت و گاز که حالا بعد از تحریم اجازه ورود به ایران را دارند، رقابتی مثبت را برای حوزه نفت، گاز و پتروشیمی فراهم کند.