کدخبر: ۱۲۳۵۹۴ لینک کوتاه

کاهش تصادفات فوتی در ۴ ماه نخست سال

بر اساس آمار سامانه‌های ترددشمار مرکز مدیریت راه‌های کشور انواع کامیونت و وانت با بیش از ۱۷ درصد بیشترین سهم تخلفات حادثه‌ساز سرعت غیرمجاز و فاصله غیرمجاز را دارا هستند.

به گزارش اقتصادنیوز،  تصادفات رانندگی بر اساس آمار پليس راهور در ۴ ماه نخست ۱۳۹۴ و تلفات تصادفات رانندگی بر اساس گزارش سازمان پزشكی قانونی در سه ماه نخست ۱۳۹۴ به شرح ذیل در نشست شصت و سوم کمیسیون ایمنی راه‌ها مطرح شد:

 جدول تصادفات رانندگی(برون‌شهری) در ۴ ماه نخست ۱۳۹۴- پليس راهور ناجا

مجموع تصادفات

تصادفات جرحي

تصادفات فوتي

تعداد تصادف

تعداد جرحي

تعداد تصادف

تعداد فوتي

تعداد تصادف

۱۸۰۹۳

۲۳۹۸۸

۱۶۳۲۴

۲۲۶۶

۱۷۶۹

۱۳۹۴

۴+

۴.۱+

۴.۹+

۳.۹-

۲.۹-

درصد تغييرات


خلاصه آمار تلفات تصادفات رانندگی ۳ ماه ۹۴

سال درون شهري برون شهري جاده روستايي نامعلوم جمع
۱۳۹۳ ۱۱۵۰ ۲۸۴۵ ۳۸۳ ۱۴ ۴۳۹۲
۱۳۹۴ ۱۰۶۹ ۲۷۷۳ ۲۷۴ ۱۳ ۴۱۲۹
درصد تغييرات ۷- ۲.۵- ۲۸.۵- ۱.۷- ۶-

همچنین بر اساس آمار سامانه‌های ترددشمار مركز مديريت راههای كشور متوسط نرخ جريان تردد شبكه راه‌ها ۳۳۵ وسيله نقليه درساعت بود كه در حدود دو درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشت. سهم وسايل نقليه سنگين ۱۵ درصد و سرعت متوسط در سطح شبكه راه‌ها ۸۳ كيلومتر در ساعت بود.

نكته قابل توجه اينكه با آغاز دور دوم سفرهای تابستانی متوسط نرخ جريان تردد شبكه راه‌ها به بيش از۳۵۴ وسيله نقليه درساعت افزايش يافت كه نسبت به دوره مورد بررسی بيش از شش درصد رشد داشت. بر اساس آمار اين سامانه، درصد تخلفات سرعت غيرمجاز ۹ درصد و فاصله غيرمجاز ۱۶ درصد بود كه انواع كاميونت و وانت با بيش از ۱۷ درصد بيشترين سهم تخلفات حادثه‌ساز دوگانه یادشده را دارا هستند.

بنا بر اظهارات سرهنگ حميدی فرماندهی پليس راهور ناجا طرح ويژه پليس راهور با هدف كنترل و كاهش تصادفات رانندگی در مرداد و شهريور، برای مديريت ايمنی و ترافيك در سفرهای تابستانی به كليه يگان‌های مستقر در استان‌ها در پليس راهور ناجا ابلاغ شد به اين منظور و برای ارتقای سطح هماهنگی اقدامات اعضای كميسيون مديريت اجرايي ايمنی حمل‌ونقل استان اين موضوع جهت تشكيل جلسات كميسيون ايمنی در استان‌ها به استانداران و مديران كل راه و شهرسازی استان‌ها ابلاغ شد.

همچنین گزارشی از سامانه ثبت سوانح حمل‌ونقل ارائه شده که طبق آن در دو  ماه نخست ۱۳۹۴، ۳۸۶۳ فقره انواع تصادفات رانندگی در سامانه سوانح(سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای) ثبت شده و بيشترين آمار سوانح مربوط به استان‌های گلستان، آذربايجان غربی، خراسان شمالی، هرمزگان، مازندران، قزوين بود.