کدخبر: ۱۲۳۶۱۱ لینک کوتاه

نعمت‌زاده: در ۱۰ سال آینده به مرز صنعتی‌شدن می‌رسیم

وزیر صنعت‌، معدن و تجارت‌، در سخنانی در نماز جمعه با تاکید بر این‌که دولت در اقتصاد دخالت نمی‌کند‌، اظهار کرد: بازار ایران را به شرطی به روی خارجی‌ها باز می‌کنیم که با خود تکنولوژی و فن آوری بیاورند و بازارهای چند صدمیلیون دلاری خود را در اختیار ما بگذارند.

محمدرضا نعمت‌زاده با تاکید بر اینکه هیچ گونه نگرانی به باز کردن بازار به روی خارجی‌ها وجود ندارد گفت: صحبت با کشورهای دیگر به معنای آغاز مراوده‌های ده سال پیش نیست چرا که امروز یاد گرفتیم روی پای خود بایستیم و بسیاری از بازارها را شناخته‌ و به آنها نفوذ کرده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه در اقتصاد بار سنگین به روی دوش مردم و بخش خصوصی است گفت: ما هم در کنار آنها وظیفه حمایت و پشتیبانی را داریم و دولت در مسائل اقتصادی ورود پیدا نمی‌کند مگر اینکه قانون اجازه داده باشد یا در کشور نیاز باشد با مشارکت بخش خصوصی کاری را انجام دهیم.

نعمت‌زاده با اشاره به اینکه وزارت صنعت‌،معدن و تجارت سیاست‌های خود را به ریاست جمهور تقدیم کرده است، گفت: هدف ما باز کردن بازار ایران به روی کشورهای خارجی نیست چنانچه در مذاکرات با 4وزیر خارجی که داشتیم تاکید کردیم در صورتی که می خواهید با ما سهیم باشید ما هم باید با شما سهیم باشیم و بخش عمده کالاهای داخلی باید به خارج صادر شود و نیاز است که از تجارب خارجی‌ها در صادرات غیرنفتی و توسعه آن بهره ببریم.

وی با تاکید بر اینکه خارجی‌ها باید برای سهیم شدن در بازار ایران‌، سرمایه‌، تکنولوژی روز‌، فناوری‌ وتجربیات خود را به کشورمان بیاورند گفت: اگر کشورهای خارجی میخواهند تولیدمان را با تکنولوژی آنان توسعه دهیم باید تشکیلات بانکی با نرخ سود پایین در اختیارمان بگذارند تا توان فنی کشور توسعه پیدا کند. باتوجه به اینکه رئیس جمهور، بنده به عنوان وزیر صنعت،معدن و تجارت و اتاق‌های بازرگانی بر همین نکته تاکید داریم، شرایط ورود خارجی‌ها مشخص است و آنها این مساله را متوجه شده‌اند.

وزیر صنعت مدن و تجارت در ادامه درباره تحقق اقتصاد مقاومتی باتاکید بر اینکه براساس 24 اصل ابلاغی مقام معظم رهبری، باید به توان نیروی انسانی و علمی کشور اتکا داشته باشیم‌،گفت: اگر خودمان بخواهیم می توانیم ترقی کنیم‌؛ فقط با همکای با خارجی‌ها چیزی گیرمان نمی‌آید بلکه باید خودمان در صدد رشد باشیم. باید از تولید داخل حمایت کنیم و اشتغال‌، بهره‌وری و تولید را افزایش دهیم همچنین لازم است مصرف انرژی را بکاهیم و از سوی دیگر موانع صادراتی را برداریم. لازم است از صادرات غیر نفتی در کشورحمایت کنیم چرا که در پی این اقدامات تولید‌، رفاه اجتماعی‌، جلوگیری از خام فروشی و رونق اشتغال افزایش خواهد یافت.

نعمت‌زاده‌ با بیان اینکه به دلیل عدم تکمیل زنجیره تولید نفت و مواد معدنی را به صورت خام صادر می‌کنیم گفت: اقتصاد مقاومتی به معنای این است که اقتصاد از تکانه های داخلی و خارجی مصون باشد. خوشبختانه در دوران تحریم اقتصاد ما پیش رفت.

وی با تاکید بر اینکه اقتصاد ایران باید درون زا ، متکی به توان داخلی و برون نگر باشد، گفت: نمی‌توانیم از دنیا ببریم وباید صادرات داشته باشیم‌، در راستای سیاست‌های مذکور وزارت صنعت معدن و تجارت سیاست های خود را تبیین کرده و برنامه خود را به صورت کوتاه مدت‌، میان مدت و چشم انداز 10 ساله ‌ برای تحقق اقتصاد مقاومتی تعریف کرده‌ایم که در دست چاپ است.

وزیر صنعت‌،معدن و تجارت با تاکید براینکه توسعه صنعت کشور یکی از شاخصه‌ها برای مقاومتی کردن اقتصاد و رفتن به سمت صنعتی شدن است‌، گفت: به‌دنبال این هستیم که کشور را در 10 سال آینده به مرز کشورهای صنعتی برسانیم.چنانچه بتوانیم کشور را به سطح مناسب صنعتی برسانیم مشکل اشتغال کشور حل می‌شود و ارتباط صنعت و دانشگاه بیشتر خواهد شد. ما مجبور هستیم به صنایع پیشرفته و دانش بنیان متکی باشیم.

نعمت‌زاده با تاکید براینکه در راستای اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی در بحث صنعت و معدن متکی مردم هستیم‌، تاکید کرد: 80 درصد اقتصاد کشور در اختیار مردم و 20 در اختیار دولت است که این 20 درصد باید به مردم واگذار شود. همچنین 25 درصد بخش معدن در دست دولت است که براساس سیاست اصل 44 در صدد تشویق بخش خصوصی برای سرمایه گذاری بیشتر در این حوزه هستیم.

وی با اشاره به دستاوردهای وزارت صنعت‌، معدن و تجارت در دولت یازدهم به آرامش ایجاد شده در بازارداخل و افزایش تولید اشاره کرد و گفت: رقابت بیشتر شده و با وجود تورم سعی کردیم قیمت‌ها را کنترل کنیم. گرچه با توجه به تورم در برخی اقلام شاهد افزایش قیمت هستیم. تورم به معنای رشد سطح عمومی قیمت‌هاست و امیدواریم تا آخر دولت یازدهم تورم به زیر 10 درصد برسد که البته این امر کار سنگینی محسوب می‌شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه در اغلب کالاها در ابتدای سال شاهد رشد بوده‌ایم اظهار کرد: تولید برخی اقلام از جمله لوازم خانگی‌30 درصد، خودرو50 درصد‌ و خودروی سنگین به طور متوسط 50 درصد‌، رشد پیدا کرده است.

رشد منفی تولید دولت دهم را مثبت کردیم
وی با اشاره به آمارهای بانک مرکزی تصریح کرد: رشد منفی که در شروع کار دولت با آن مواجه بودیم و به میزان 10 درصد بود‌، تبدیل به رشد مثبت کردیم.

نعمت با اشاره به دیگر اقدامات صورت گرفته توسط وزارت صنعت معدن و تجارت در سال گذشته‌، خاطر نشان کرد در سال گذشته با تشکل‌های تخصصی تعامل خوبی داشته‌ایم و دو انتخابات بزرگ در 340 اتاق اصناف و اتاق‌های بازرگانی کشور صورت گرفت که ما ناظر آن بوده‌ایم. همچنین امسال شاهد انتخاب نمایندگان اتاق ایران بودیم. به گونه‌ای که حضور مردم برای شرکت در انتخابات دوبرابر دوره‌های قبل بود.

وی با اشاره به وجود محدودیت در بخش ارزی تاکید کرد: شاید بیش از نیمی از واحدهای راکد و متوقف را در کمتر از دوسال سعی کردیم فعال کنیم و واحدهایی که با توان مالی محدود شروع به کار کرده‌اند و به خطار بدهی‌هایی که دارند نمی‌توانند از بانک کمک بگیرند را حمایت می‌کنیم به گونه‌ای که امیدواریم با کمک شورای پول و اعتبار ونظام بانکی کشور با تلاش‌هایی که می‌کنیم شاهد بهبود شرایط تولید باشیم.

وزیر صنعت معدن و تجارت با اشاره به افزایش 50 درصدی تولید خودرو در 4ماهه نخست سال گفت: واردات خودرو در پی افزایش تولید نصف شده است‌؛ همچنین واردات خودروهای لوکس و گرانقیمت را که سالانه حدود 20 تا 30 هزار دستگاه بود را در سال 92 به چهار هزار دستگاه و در سال 93 به 160 دستگاه رسانده‌ایم و در کل ورود این خودروها را به داخل کشور ممنوع کردیم. بنابراین تنها سفارت‌خانه‌ها و چند دستگاه‌دولتی برای مصارف خود چنین خودروهایی وارد می‌کنند. همچنین مقرر شد ایثارگرانی که از قبل مجوز واردات خودروهای لوکس را داشته‌اند ، ماشین‌های معمولی وارد کنند.

نعمت زاده با تاکید بر تلاش وزارتخانه برای فعال کردن پروژه‌های مهم که به خاطر شرایط گذشته متوقف یا نیمه راکد بودند گفت: با کمک مردم و سرمایه گذاری بیشتر ، تکمیل زنجیره تولید را اولویت بخشیدیم که منجر به جلوگیری از صادرات مواد خام مانند حوزه سنگ معدن ومصر می‌شود.همچنین به صنایعی که منجربه توسعه صادرات می‌شوند و واحدهای مستقر درمناطق محروم اولویت بخشیده‌ایم.

منبع: ایسنا