کدخبر: ۱۲۴۴۹۷ لینک کوتاه

اقتصادنیوز گزارش می‌دهد؛

افزایش شدت افت تولید نفت ایران/کارنامه نفتی ایران در ۴ سال اخیر به روایت نمودار

گزارش اخیر بانک مرکزی نشان از آن دارد که میزان تولید نفت در سال‌های دولت یازدهم با کاهش شدیدی روبرو شده است.

به گزارش اقتصادنیوز، آن‌طور که نماگر اخیر بانک مرکزی نشان می‌دهد، تولید نفت در سال گذشته با کاهش روبرو شده بود. بر اساس ارقام گزارش بانک مرکزی، تولید نفت در سال 93، با 12 درصد کاهش به سه میلیون بشکه در روز رسیده بود.

همین رقم در مقایسه با آمار تولید سال‌های قبل نشان از بیشتر شدن شتاب کاهش تولید نفت دارد. بر این اساس، تولید نفت در سال 90، با افزایش روبرو شده و به 3.6 میلیون بشکه رسیده بود.

یک سال بعد این میزان تولید باز هم بیشتر شد و با افزایش 3.1 درصدی به 3.7 میلیون بشکه رسید. اما در سال 92 کاهش تولید ایران از سر گرفته شد. تولید نفت در این سال با 6.7 درصد کاهش روبرو بود و روی عدد 3.4 میلیون بشکه ایستاده بود.

سال 93 یعنی یک سال قبل، این میزان کاهش تولید بیشتر از سال‌های قبل بود و با 12 درصد کاهش همراه بود. این آمار در حالی است که از زمان آغاز به کار دولت یازدهم، مسئله تولید ضربتی و افزایش آن بارها از سوی دولتی‌ها مطرح می‌شد.

برهمین اساس هم به نظر می‌رسید که تولید نفت در دولت یازدهم با افزایش روبرو شده باشد که آمار اخیر بانک مرکزی این فرضیه را چندان اثبات نمی‌کند. زنگنه در قامت وزیر نفت بارها صحبت از تولید چهار میلیون بشکه‌ای نفت ایران کرده و این در حالی است که به نظر می‌رسد تولید نفت در آستانه افتادن به زیر سه میلیون بشکه در روز است.

سال

تولید نفت

میزان تغییرات

1390

3.6

2.3

1391

3.7

3.1

1392

3.4

6.7-

1393

3

12-