کدخبر: ۱۲۴۵۵۹ لینک کوتاه

افزایش مجازات فروش غیرمجاز فراورده‌های نفتی و دارویی

مدیرکل حقوقی و بین‌الملل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از افزایش مجازات عرضه خارج از شبکه فراورده‌های نفتی و دارو، ساخت کالاهای سلامت محور و بیولوژیک بدون مجوز وزارت بهداشت و عرضه و فروش ارز خارج از ضوابط اعلامی توسط بانک مرکزی خبر داد.

سیدعلی معصومی اظهار کرد: ساخت دارو، مکمل‌های دارویی و غذایی، ملزومات پزشکی، مواد و فراورده های خوراکی، بهداشتی و آرایشی و بیولوژیک به همراه واردات یا صادرات این قبیل کالاها بدون مجوز وزارت بهداشت مشمول مجازات قاچاق کالاهای ممنوعه خواهد بود.

وی ادامه داد: سابق بر این مجازات ساخت این فراورده‌ها در داخل کشور بین 500 هزار تا پنج میلیون ریال بود که در حال حاضر با توجه به ارزش ریالی کالا نهایتا سقف مجازات به هفت تا 10 برابر ارزش کالا و دو تا پنج سال حبس و جزای نقدی تبدیل شده است.

وی گفت: با تایید طرح اصلاح موادی از قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز توسط شورای نگهبان مقررات جدیدی در خصوص تعیین یا تشدید مجازات برخی از جرایم مرتبط با قاچاق کالا و ارز به قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اضافه شد.

مدیرکل حقوقی و بین‌الملل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: در این طرح اصلاحی که به پیشنهاد کمیسیون حقوقی قضایی مجلس و با همکاری دستگاههای اجرایی مثل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گمرک جمهوری اسلامی ایران، بانک مرکزی، سازمان تعزیرات حکومتی و قوه قضاییه در چند روز گذشته به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، برخی از موارد نیازمند اصلاح در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مورد بازنگری قرار گرفت.

وی با اشاره به تعامل دولت و مجلس در این زمینه گفت: با برگزاری جلسات کارشناسی متعدد در کمیته های تخصصی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در خصوص تک تک مواد اصلاحی اتفاق نظر به وجود آمد که خوشبختانه خروجی این اشتراک نظر، تصویب بدون کوچکترین تغییر در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بود.

معصومی ادامه داد: به عنوان مثال در اصلاحیه بند «خ» ماده 2 این قانون آمده است که برای خرید، فروش یا حواله ارز خارج از ضوابط تعیینی توسط بانک مرکزی مجازات دو برابر بهای ریالی آن به عنوان جریمه نقدی تعیین شده است.

وی در عین حال بیان کرد: خرید، فروش، حمل یا نگهداری کالاهایی مانند سوخت و دارو در سطح تجاری خارج از ضوابط تعیین شده توسط دولت مشمول مجازات قاچاق خواهد بود.

مدیرکل حقوقی و بین‌الملل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به بند دیگری از این قانون اشاره کرد و افزود: واحدهای صنفی و صرافی‌هایی که اقدام به عرضه و فروش کالا و ارز قاچاق می‌کنند طی سه مرحله به تناسب تکرار جرم به جریمه نقدی یا تعطیلی موقت محل کسب محکوم می‌شوند.

منبع:ایسنا