کدخبر: ۱۲۷۴۱۴ لینک کوتاه

به منظور بررسی مشکلات صنعت خودرو صورت می‌گیرد:

رئیس سازمان مدیریت امروز در ایران‌خودرو/ دلیل دیدار نوبخت با خودروسازان چیست؟

محمدباقر نوبخت به همراه محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز به کیلومتر ۱۴ ایران خودرو می‌رود تا با مدیران صنعت خودرو کشور دیدار و گفت‌وگو کرده و از خطوط تولید این شرکت باردید به عمل آورد.

به گزارش اقتصادنیوز، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در حالی با مدیران صنعت خودرو کشور دیدار می‌کند که تولید در دو شرکت بزرگ خودروساز کشور، به دلیل نبود تقاضا افت محسوسی پیدا کرده است. بر اساس گزارش‌های غیر رسمی تعداد تولید روزانه خودرو در ایران‌خودرو و سایپا از حدود پنج هزار دستگاه به یک هزار و پانصد دستگاه رسیده و به یک سوم کاهش پیدا کرده است.

شرکت‌های خودروساز با توجه به کاهش تقاضا در پی بازارسازی هستند و بنا دارند تا با تغییراتی در نحوه فروش و ارائه تسهیلاتی به مردم آن‌ها را مجاب به خرید خودرو کنند. نمونه بارز آن طرح فروش سایپاست که از مشتری 19 میلیون می‌گیرد و سال بعد خودرو را تحویل می‌دهد و ماهانه 28 درصد سود معادل 450 هزار تومان به مشتری می‌پردازد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در چنین شرایطی با خودروسازان دیدار می‌کند تا شاید با شنیدن گزارش وضعیت دو شرکت بزرگ خودروساز، به یکی از مدافعان صنعت خودرو در هیات دولت تبدیل شود و خودورسازان بتوانند در قالب بودجه‌های سالانه بخشی از منابع مالی خود را تامین کنند.

نوبخت که در هیات دولت مدافع قیمت‌گذاری خودرو از سوی دولت و محالف آزادسازی آن است، همواره در جلسات خود با خبرنگاران بر این نکته تاکید کرده که دولت موافق افزایش قیمت خودرو نیست تا جایی که سال گذشته در پی افزایش قانونی قیمت خودرو از سوی شورای رقابت گفته بود رئیس‌جمهور از این موضوع مکدر شده است.

حال باید دید که پس از این دیدار و آشنایی با واقعیت‌های صنعت خودرو تا چه اندازه بر ادبیات سخنگوی دولت اثرگذار خواهد بود.