کدخبر: ۱۲۹۴۰۳ لینک کوتاه

جزییات جدید از قراردادهای نفتی ایران

رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی گفت: در قراردادهای جدید نفتی (IPC) برنامه توسعه میدان‌های نفتی انعطاف‌پذیراست و بازگشت هزینه‌ها از زمان نخستین برداشت آغاز می شود.

مهدی حسینی با اشاره به پتانسیل ایران برای جذب سرمایه‌گذاری اظهار کرد: صنعت نفت ایران از پتانسیلها و جاذبه‌های متعددی به منظور جذب سرمایه‌گذار خارجی برخوردار است.

وی با بیان این که مهم‌ترین اولویتهای سرمایه گذاری صنعت نفت ایران در دوران لغو تحریمها طرح توسعه میدانهای مشترک نفتی و پروژه‌های اکتشافی است به تشریح ویژگی قراردادهای جدید نفت (IPC) نسبت به قرارداد بای بک پرداخت و گفت: در قراردادهای جدید، برنامه توسعه میدانهای نفتی انعطاف پذیراست و بازگشت هزینه ها از زمان نخستین برداشت آغاز می شود.

حسینی به انعطاف پذیری قراردادهای جدید نفتی ایران (IPC) اشاره کرد و گفت: در این قرارداد برنامه و بودجه سالانه کار در مقابل هزینه ها ثابت نگه داشته می شوند.

وی بازگشت هزینه کامل، به کارگیری روش تعادل میان ریسک – پاداش، پاداش انعطاف پذیر با درنظر گرفتن تحولات قیمتهای جهانی نفت خام، اصلاح روند تصمیم سازی و شانس فعالیتهای اکتشافی بیشتر در بلوکهای همسایه در صورت ناموفق بودن‎ را از دیگر ویژگیهای این نوع قرارداد عنوان کرد.

براساس گزارش وزارت نفت، رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی با اشاره به همکاری شرکتهای ایرانی در کنار شرکتهای خارجی در این قرارداد افزود: انتقال تکنولوژی در این قراردادها بسیار مهم است.

منبع: ایسنا