کدخبر: ۱۳۱۶۷۴ لینک کوتاه

احتمال کشف یک میدان گازی در جنوب تهران

در حالی که توافق ایران با کشورهای ۱+۵ پای بسیاری از کشورها و شرکت های مطرح را برای انجام مذاکره در حوزه صنعت نفت به ایران بازکرده است، حالا یک شرکت آسیایی با اظهار تمایل نسبت به بازگشت به ایران خبر از احتمال کشف یک میدان گازی در جنوب تهران خبر می دهد.

یک شرکت آسیایی که قبل از تحریم ها با صنعت ایران همکاری می کرد، معتقد است که احتمال دارد در حوالی ساوه ذخایر جدید گاز طبیعی موجود داشته باشد.

برهمین اساس مدیران شرکت PTTEP به ایران آمدند تا طی مذاکراتی نسبت به حضور در بخش طرح های اکتشاف و توسعه ای صنعت نفت و گاز ایران اظهار تمایل کرده باشند.

این شرکت تایلند که پیش از اعمال تحریم‌های نفتی در «بلوک ساوه» اقدام به اجرای طرح‌های لرزه نگاری و اکتشاف نفت و گاز انجام داده بود بعد از انجام ۱۰۴۰ کیلومتر لرزه نگاری در بلوک اکتشافی ساوه یک حلقه چاه اکتشافی در این بلوک ساوه حفاری کرد که با حفاری این چاه احتمال کشف ذخایر جدید گاز طبیعی در این منطقه احساس شد.

بر اساس قراردادی که نزدیک به یک دهه قبل بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت PTTEP تایلند امضا شده بود، این شرکت آسیایی بعد از لرزه نگاری در بلوک اکتشافی ساوه و تعبیر و تفسیر اطلاعات جامع لرزه نگاری، تاقدیس مناسبی در جنوب شرق میدان گازی سراجه کشف کرد که با نام تاقدیس سیلک به عنوان اولین هدف اکتشافی در بلوک ساوه مشخص شد.

باتوجه به سوابق این شرکت آسیایی به نظر می رسد PTTEP بتواند رقیبی حداقل برای دیگر شرکت هایی آسیایی همچون پتروناس مالزی، ساینوپک و CNPC چین برای حضور در طرح های توسعه ای ایران باشد.

منبع:موج