کدخبر: ۱۳۳۲۰۴ لینک کوتاه

ارزانی نفت در پی افزایش نرخ بهره و رشد موجودی ذخایر نفتی آمریکا/نفت برنت ۳۷ دلار

پس از افزایش نرخ بهره توسط فدرال‌رزرو برای اولین بار در نزدیک به یک دهه اخیر و همچنین انتشار آمار شگفت‌انگیز افزایش موجودی نفتی آمریکا، نفت خام در معاملات آتی آسیا در روز پنجشنبه، به روند نزولی روز گذشته خود ادامه داد.

محمد علی‌نژاد: پس از افزایش نرخ بهره توسط فدرال‌رزرو برای اولین بار در نزدیک به یک دهه اخیر و همچنین انتشار آمار شگفت‌انگیز افزایش موجودی نفتی آمریکا، نفت خام در معاملات آتی آسیا در روز پنجشنبه، به روند نزولی روز گذشته خود ادامه داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدییت برای تحویل در ماه ژانویه با افتی دو سنتی 35 دلار و 50 سنت معامله شد. این در حالی بود که قراردهای نفت آمریکا روز گذشته با افتی پنج درصدی به کار خود پایان داده بودند.
بر همین اساس قیمت هر بشکه نفت برنت برای تحویل در فوریه نیز با سقوط 12 سنتی به 37 دلار و 27 سنت رسید. این شاخص جهانی در جلسه گذشته با افت یک دلار و 34 سنتی مواجه شده بود.

ریک اسپونر، تحلیلگر ارشد بازار در سیدنی اعلام کرد: « آمار شب گذشته موجودی ذخایر نفتی آمریکا واقعا نگران کننده است.  بعد از تصمیم فدرال‌رزرو، ما نشانه‌هایی از تقویت دلار را مشاهده می‌کنیم»
روز چهارشنبه فدرال‌رزرو آمریکا نرخ بهره را برای اولین بار در نزدیک به یک دهه اخیر افزایش داد. اقدامی که نشان داد اقتصاد آمریکا به خوبی بر فاجعه به جا مانده از بحران مالی 2009-2007 غلبه کرده است. نرخ بهره بالاتر معمولا دلار را تقویت کرده و نفت و دیگر کالاهای اساسی را برای دارندگان دیگر ارزها گرانتر می‌کند.

بر اساس آمار منتشر شده در روز چهارشنبه توسط اداره اطلاعات انرژی آمریکا، میزان ذخایر نفتی آمریکا  و میزان واردات نفت خام در هفته گذشته افزایش داشته است. این در حالی است که تحلیلگران در انتظار کاهش موجودی ذخایر نفتی آمریکا بودند. آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد که موجودی نفت خام این کشور 4.8 میلیون بشکه در هفته گذشته افزایش داشته، در حالی که نظرسنجی رویترز نشان می‌داد که انتظار تحلیلگران از تغییر در موجودی ذخایر نفتی، افت 1.4 میلیون بشکه‌ای بوده است.
 
با وجود این تصویر نزولی جهانی،‌ تولیدکنندگان اوپک شانس اندکی برای افزایش قابل‌توجه در قیمت نفت در سال 2016 متصور هستند. تولید اضافی ایران در سال 2016 و پس از لغو تحریم‌ها بر عرضه مازاد موجود خواهد افزود و بازار نفت همچنان تحت فشار قرار خواهد گرفت.