کدخبر: ۱۳۳۶۲۳ لینک کوتاه

وزیر اقتصاد:

برای مقابله با نفت ۳۰ دلاری برنامه داریم/همه درآمدهای نفتی در اختیار دولت قرار نمی‌گیرد

وزیر امور اقتصادی و دارایی از برنامه دولت برای مقابله با کاهش قیمت نفت به ۳۰ دلار خبر داد و گفت: با تکمیل طرح جامع مالیاتی می‌توانیم وابستگی بودجه دولت به نفت را قطع کنیم.

به گزارش اقتصادنیوز،‌ در شرایطی که به گفته رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران، قیمت نفت سبک ایران به حدود ۳۲ تا ۳۳ دلار رسیده است، وزیر اقتصاد گفته است که دولت برای مقابله با نفت 30 دلاری هم برنامه دارد.

علی طیب‌نیا که در مراسم تودیع و معارفه مدیر عامل بانک سپه سخن می‌گفت،  از برنامه دولت برای مقابله با کاهش قیمت نفت به 30 دلار خبر داده و گفته است: با تکمیل طرح جامع مالیاتی می‌توانیم وابستگی بودجه دولت به نفت را قطع کنیم.

آن طور که ایرنا گزارش داده، وی افزود: اکنون در نبرد اقتصادی سهمگینی قرار داریم.این نبرد اقتصادی از جنگ تحمیلی سخت‌تر است.دولت باوجود تحریم‌ها، ضمن مهار تورم، توانست در سال گذشته برای چهار فصل رشد اقتصادی مثبت داشته باشد.

وزیر اقتصاد اضافه کرد: روند نزولی نرخ تورم ادامه داشت اما کاهش قیمت نفت به 30 دلار نشان از جنگ تمام عیار دارد که برای مقابله با آن باید از همه ظرفیت‌های کشور استفاده کنیم و با مدیریت جهادی و ایثارگرایانه استعدادها را محقق کنیم.

وزیر اقتصاد گفت: همچنین باید با تبعیت از مقام معظم رهبری و اقتصاد مقاومتی، تلاش کنیم از مسیر مقابله با مشکلات و چالش‌ها عبور کنیم.با تکمیل طرح جامع مالیاتی می‌توانیم وابستگی بودجه دولت به نفت را قطع کنیم.

این عضو کابینه دولت یازدهم، با بیان اینکه کشور هم اکنون در وضعیت ویژه‌ای قرار دارد، گفت: بخشی از تحریم تحمیلی به کشور به نظام بانکی اختصاص یافت زیرا اقتصاد کشور بانک محور بود.

طیب‌نیا یادآورشد: درآمدهای نفتی در سال 1390 معادل 120 میلیارد دلار بود که این رقم امسال به 20 میلیارد کاهش یافته است. البته همه درآمدهای نفتی وارد بودجه نمی شود زیرا بخشی مربوط به صندوق توسعه ملی و بخشی دیگر نیز متعلق به شرکت ملی نفت ایران است. همه درآمدهای نفتی که وارد بودجه می‌شود در اختیار دولت قرار نمی‌گیرد، زیرا بخشی از آن در خارج از کشور بلوکه می‌شود؛ بنابراین از نظر درآمدهای نفتی در تنگا هستیم.