کدخبر: ۱۳۴۱۷۸ لینک کوتاه

در گفت‌وگو با اقتصادنیوز مطرح شد:

نفت ۵۰ دلاری ارمغان سال ۲۰۱۶/ فشار عوامل سیاسی بر نفت

یک کارشناس انرژی معتقد است که قیمت نفت در سال جدید میلادی تا حدود ۵۰ دلار بالا خواهد رفت.

علی فاطمی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز، در خصوص پیش‌بینی‌های صورت گرفته برای قیمت نفت در سال 2016، عنوان کرد: مساله‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که قیمت نفت تنها یک مساله اقتصادی نیست و به بسیاری عوامل از جمله مسائل سیاسی وابسته است. برهمین اساس نمی‌توان به راحتی آن را پیش‌بینی کرد.

وی ادامه داد: در عوامل غیر اقتصادی باید مواردی از جمله فشار آمریکا بر روسیه را در نظر گرفت که در کنار آن، بهره‌برداری از منابع نفتی جدید که حتی تاثیر آن بر محیط‌زیست هم مشخص نیست نیز وجود دارد.

فاطمی عنوان کرد: با همه این مواردی که اشاره کردم،‌ تصور من این است که افزایش قیمت نفت در سال جدید میلادی قطعی است اما حدود آن را نمی‌توان با قطعیت مشخص کرد. با این حال به نظر می‌رسد که نفت در سال 2016، در حدود 50 دلار خواهد بود.

به گزارش اقتصادنیوز، در حالی این کارشناس بازار نفت بر  این مسائل تاکید دارد  که اخیرا اوپک پیش‌بینی‌های در حدود 70 دلار را برای قیمت نفت طی 5 سال آینده بیان کرده است. در عین حال، مهدی عسلی مدیر امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت عنوان کرده است که قیمت نفت در سال 2016 به صورت تدریجی بالا می‌رود اما ظرف چهارسال آینده فراتر از 60 دلار نمی‌شود.