کدخبر: ۱۳۴۸۶۷ لینک کوتاه

محسن جلالپور

صنعت خوش بو و خوش طعم

.

برای شرکت در یک نشست مهم، سفر کرمان را نیمه کاره‌‌ رها کردم. به شدت کمر درد دارم و با زور قرص و آمپول سرپا مانده‌ام. به سمت فرودگاه در حرکتم تا کرمان را به مقصد تهران ترک کنم.

شب چهارشنبه به کرمان رسیدم و از روز پنج شنبه مشغول رسیدگی به امور اتاق کرمان شدم. پس از آن در نشستی خوش بو و خوش طعم شرکت کردم. همشهریان خوب کرمانی نشستی خوب و کاربردی در باره ظرفیت‌های ایران در تولید و بسته بندی گیاهان دارویی برگزار کردند که برای من هم جالب و شنیدنی بود.

مثلا اشاره کردند که ایران از ۱۳ اقلیم شناخته شده دنیا به جز استوایی و قطبی از سایر اقلیم‌ها یعنی ۱۱ اقلیم دیگر بهره‌مند است. به این ترتیب کمتر سرزمینی در دنیا وجود دارد که تا این اندازه برای تولید و پرورش گیاهان دارویی ظرفیت داشته باشد.

در حال حاضر ۴۰ هزار هکتار از اراضی کشور ما زیر کشت گیاهان دارویی است و جالب اینکه در همین سطح زیر کشت، از حدود٧۵٠٠ گونه گیاه دارویی شناخته شده، حدود٢٣٠٠ گونه در ایران ما تولید می‌شود.

گردش مالی تولید و تجارت گیاهان دارویی در جهان حدود ۱۲۴ میلیارد دلار است وپیش بینی می‌شود تا سال ٢٠۵٠به پنج هزارمیلیارددلاربرسد واین درحالی است که سهم ما از تجارت جهانی این صنعت، تنها ١٠۵ ملیون دلار است.

برخی نهادهای مرتبط برنامه ریزی کرده‌اند که سطح زیر کشت گیاهان دارویی در کشور تا٣٠٠هزارهکتار افزایش پیدا کند که ازاین میزان، ٢۵٠هزارهکتار به صورت دیم و۵٠هزارهکتار به صورت کشت آبی خواهد بود.

مصرف پایین آب، ارزش افزوده بالا، بهبود سلامت جامعه، کارآفرینی واشتغال کم هزینه و بازارمصرف روبه توسعه ازمزیت‌های تولید وپرورش گیاهان دارویی است. فکر می‌کنم درباره این صنعت کم کار شده و اطمینان دارم در آینده جایگاه بهتری در اقتصاد ملی خواهد داشت.

منبع:
https: //telegram. me/mohsenjalalpour