کدخبر: ۱۳۵۵۳۲ لینک کوتاه

نوسانات ۱۶ ساله صادرات برق ایران به روایت یک نمودار

نگاهی به میزان صادرات برق در سال‌های ۷۵ تا ۹۱، نشان از رشد ۱۰ میلیارد و ۶۴۵ میلیون کیلووات ساعتی آن در این ۱۶ سال دارد.

سپیده اشرفی: ایران اخیرا از برنامه‌های تازه‌ای برای صادرات برق صحبت کرده است. در این میان به نظر می‌رسد که سالانه یک میلیارد دلار از محل صادرات برق عاید ایران شود. این مساله در صحبت‌های آرش کردی، مدیرعامل توانیر نیز پیداست. وی در عین حال عنوان کرده است که تا سال 1400 شمسی صادرات برق ایران دو برابر می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز، در این میان مروری به پرونده و عملکرد ایران در حوزه صادرات برق،‌ نشان از رشد این صادرات در 16 سال(75 تا 91) دارد. بر این اساس، میزان صادرات برق در 16 سال با نوسانات بسیاری روبرو بوده ؛ به گونه‌ای که میزان صادرات از سال 75 تا 91، رشد 10 میلیارد و 645 میلیون کیلووات ساعتی را به ثبت رسانده است.

میزان صادرات برق در این مدت تنها در سال‌های 79، 81 و 86 با کاهش روبرو بوده و در دیگر مقاطع زمانی، افزایش را تجربه کرده است.

کمترین میزان صادرات برق در این مدت مربوط به سال 75 با 384 میلیون کیلو وات ساعت بوده است. در عین حال، بیشترین میزان صادرات برق مربوط به سال 91 با 11 میلیارد و 29 میلیون کیلووات ساعت بوده است. در همان سال، صحبت‌هایی در خصوص رشد 40 درصدی صادرات برق عنوان شده بود.

در عین حال، هدف دولت برای صادرات سال 91، چیزی در حدود 10 میلیارد کیلووات ساعت بود که با ثبت صادرات 11 میلیاردی، این هدف به طور کامل پوشش داده شده بود.

در سال 91 که بیشترین میزان صادرات برق صورت گرفته بود، پاكستان، تركيه،‌ عراق و ارمنستان درخواست خود برای واردات گاز از ایران را به طور چشم‌گیری افزایش داده بودند.