کدخبر: ۱۳۵۵۴۲ لینک کوتاه

از درآمدزایی بلوط غافل شده‌ایم

طراح و مجری کمپین لمس بلوط با بیان این مطلب که بلوط‌ها در ایران به دلایل مختلف انسانی و طبیعی با آسیب‌های جدی موجه شده‌اند گفت: در کشورهای دیگر بلوط جزئی از دارایی‌های ارزشمند آنها به شمار می‌رود.

صدرا شریعتمداری در گفت‌وگو با اقتصادنیوز با اشاره به اهمیت بسیار بالای درخت بلوط در بین مردم کشور پرتغال، ادامه داد: در سفری که به این کشور داشتم با نوع کاربری این جنگل‌ها، دیدگاه‌های مردم روستای و اندیشمندان این کشور آشنا شدم و امیدوارم انعکاس آنها در قالب مستند تلویزیونی و نمایشگاه عکس بتواند زمینه‌ساز گسترش فرهنگ نگهبانی از این درختان در سرزمینم باشد.

وی افزود: درخت بلوط سابقه‌ای طولانی در طبیعت پرتغال دارد و از دوران کهن این درخت در اسطوره‌ها و نمایه‌های بشری حضور داشته است، ارتفاع زیاد گونه‌هایی خاص از این درخت باعث شده تا سقف جنگل‌های جهان را به خود اختصاص دهند، آثار کهن این درخت را می‌توان در اسطوره‌های یونانی و رومی به خوبی دید.

به گفته وی، در کتیبه‌های شهر تاریخی Evora در مرکز استان آلنتاجو مشخص است که فرمانده‌هان رومی پس از فتح نبردهای خود تاجی از برگ‌های این درخت بر سر قرار می‌دادند و در اندیشه‌های یونانی این درخت را سمبل زئوس می‌دانند.

شریعتمداری با بیان این مطلب که در پرتغال تمام درختان بلوط دارای شناسنامه و شماره بودند، گفت: نگاه اقتصادی به این درخت در پرتغال موجب درآمد زایی و اشتغالزایی شده است بطوریکه محصولات حاصل از پوست این درخت یکی از اقلام صادراتی این کشور است.

وی تاریخ تشکیل جنگل‌های زاگرس را ۵۵۰۰ سال پیش عنوان کرد و افزود: جنگل‌های بلوط در سال‌های اخیر به دلیل عدم نمایش اهمیت آن‌ها برای معیشت زاگرس نشین‌ها مورد تهدید قرار گرفته و وظیفه ماست بعنوان ساکنان این سرزمین حرکت‌های ویژه‌ای انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: یکی از نکات قابل توجه در کشور پرتغال حصاربندی بسیار خوب مراتع و باغ‌هاست، بر خلاف روش متداول دیوار چینی در ایران که موجب از بین رفتن مناظر بدیع می‌شود. در کشور پرتغال باغ‌ها تنها توسط سیم خاردارهای کوتاهی محاظت می‌شوند، این موضوع باعث شده تا از نظر توریستی مناطق دچار آسیب نشوند و گله‌ها در مناطق غیر مجاز اجازه چرا نداشته باشند و همچنین حیوانات وحشی نتوانند به داخل بافت‌های شهری ورود پیدا کنند.

شریعتمداری با بیان این نکته که شرکت‌های بزرگی در پرتغال هستند که محصول پوست درختان بلوط را از صاحبان زمین به صورت مرتب می‌خرند، ادامه داد: هدف از کمپین لمس بلوط این است که نشان دهم چگونه می‌توانیم به جای ذغال‌سازی از درختان سر به فلک کشیده بلوط فرهنگ و اقتصاد مناطق دارای درخت بلوط را بسازیم.