کدخبر: ۱۳۵۸۶۳ لینک کوتاه

گفت‌گو با بانوی معدنکار ایران؛

معدن و فولاد در راس مذاکرات/ دو شرط اصلی برای توسعه همکاری معدنی ایران و چین

بانوی معدنکار اتاق ایران اولویت‌های اصلی توسعه همکاری ایران و چین را تشریح کرد و گفت: این خریداران هستند که نوع کیفیت کالاهای وارداتی از چین را تعیین می‌کنند و در فضای جدید اقتصادی ایران باید از چینی‌ها محصول با کیفیت بالا خواست و متوجه بود کالای با کیفیت مسلما دیگر ارزان نیست.

فریال مستوفی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز با اشاره به سفر رئیس‌جمهور چین به تهران، درباره روابط ایران و چین اظهار کرد: چین در دنیا به عنوان بزرگترین تولیدکننده فولاد شناخته می‌شود و به دلیل برخورداری از تکنولوژی‌های صنعتی طی سال‌های تحریم ایران روابط خود را با این کشور پر رنگ کرد. در واقع به دلیل تحریم‌ها روابط تجاری و صنعتی ایران و چین بیشتر از گذشته شد تا جایی که الان اولین شریک تجاری ایران محسوب می‌شود.

عضو هیات رئیسه اتاق مشترک ایران و چین با بیان اینکه همکاری ایران و چین در پساتحریم هم ادامه خواهد داشت، گفت: رئیس‌جمهور چین به عنوان یک عضو اصلی و اولین رئیس‌جمهوری 1+5 به تهران خواهد آمد و قرار است تفاهمنامه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و غیره در این دیدارها امضا شود. به هر حال یک نیاز دو طرفه بین ایران و چین وجود دارد و این نیاز مسلما در پساتحریم هم در قالب یک رابطه قدیمی ادامه خواهد داشت.

او افزود: چین واردکننده عمده نفت است و به دلیل مستقل بودن ایران از باقی کشورهای حوزه خلیج فارس، علاقمند است که با ایران روابط اقتصادی خود را در زمینه واردات نفت گسترده کند. گرچه ممکن است ایران گزینه اول چین نباشد، اما جزو گز ینه دوم او در این زمینه حتما خواهد بود. در واقع چین علاقمند به روابط با ایران است و نیاز به نفت ما دارد. از سویی ما نیز به چین به عنوان اقتصاد دوم جهان نیازمند هستیم و این دو عامل، سبب می‌شود که بتوانیم روابط‌مان را با هم توسعه دهیم.

بانوی معدنکار اتاق ایران با بیان اینکه چین نه در تنها در زمینه فولاد در دیگر زمینه ها هم پیشرفت زیادی حاصل کرده و میتواند همکاری حود را در صنایع فولادی و معدنی و سایر بخشهای صنعتی کشاورزی و خدماتی توسعه دهد از این رو مسلما در پروژه‌های آتی ایران چین به عنوان یکی از گزینه‌ها مورد نظر قرار می‌گیرد. برای انجام این پروژه‌ها فاینانس‌هایی در این مدت از چین دریافت کردیم که در پسابرجام، چین باز هم در حال مذاکره با مسوولان برای خط اعتباری جدید است.

رئیس هیات مدیره شرکت کارون دز دشت (KDD) با بیان اینکه باید از این به بعد روابط‌مان را با دنیا توسعه دهیم، عنوان کرد: ما باید به ‌خارجی‌ها تاکید کنیم که قصد از همکاری صرفا خرید نیست و در سرمایه‌گذاری‌ها باید به صورت مشترک وارد شد و انتقال فناوری داشته باشیم. در برنامه ششم توسعه کشور هم تاکید بر آن بوده که ما باید تلاش کنیم جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی میسر شود. گرچه فاینانس هم می‌توانیم در پروژ‌ها داشته باشیم اما باید هدف‌ عمده‌مان را در جذب سرمایه مستقیم خارجی و انتقال تکنولوژی بنا کنیم تا صادرات کالاهای غیرنفتی‌مان افزایش یابد. چرا که باید سعی کنیم اقتصادمان از وابستگی به نفت جدا شود. در این زمینه مسلما از تمامی کشورها دعوت می‌کنیم که در پروژه‌های زیربنایی‌مان حضور پیدا کنند که چین هم مطمئنا یکی از آنهاست.

مستوفی افزود: در جریان سفر رئیس‌جمهور چین به ایران تفاهمنامه‌های تجاری، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی امضا خواهد شد که امیدواریم این قراردادها به نفع کشورمان باشد.

او درباره کیفیت کالاهای چینی در جریان واردات به ایران بیان کرد: باید در پسابرجام توجه‌ واردکنندگان به نوع کیفت کالاهای چینی باشد و این خریدار است که در تعیین جنس‌ باکیفیت باید حساسیت و نظارت به خرج دهد. مسلما اگر از چین طلب کالای باکیفیت بالا و درجه یک می‌شود باید متوجه بود که باید در برابر این کیفیت هزینه بالاتری هم پرداخت شود. هر چقدر کیفیت کالا بالاتر شود بالطبع خریدار آن کالای قابل قبول را باقیمت بالاتری می‌خرد و کیفیت و قیمت به هم وابسته هستند.

عضو هیات رئیسه اتاق مشترک ایران و چین با تقسیم‌بندی خریداران کالاهای چینی به دو دسته گفت خریدارانی هستند که بعلت عدم اگاهی کالاهای بی کیفیت وارد مینمایند و عده دیگر با اگاهی کالاهایی را خریداری میکنند که به علت پایین بودن قیمت و کیفیت ارزش افزوده بیشتری داشته باشند .

او افزود: کالاهای چینی عمدتا در سه نوع تولید می‌شوند و اگر واردکنندگان آگاه و شناختی از بازار چین نداشته باشند، نظارت کافی را بر کالاها جدی نگیرند، طبعا چینی‌ها هم کالاهای درجه پایین خود را برای ما می‌فرستند. در حالی که چین کالاهای با کیفیت هم تولید می‌کند. بر خلاف چین که تولیدکنندگان آن کالا را در سه درجه تولید می‌کند، باقی کشورهای پیشرفته کالاها را بر اساس دو نوع کیفیت تولید می‌کنند. یکی با استانداردهای بالاتر و دیگر با استانداردهای پایین تر اما قابل قبول.