کدخبر: ۱۳۸۳۹۶ لینک کوتاه

دعوت آخوندی از سرمایه‌گذاران خارجی

فاز اول شهر فرودگاهی امام افتتاح شد/ تبدیل شهر فرودگاهی به بندر خشک 

وزیر راه و شهرسازی امروز در مراسم افتتاح فاز اول شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) گفت: این منطقه امکان ایجاد حمل و نقل چند وجهی دارد و می‌توان منطقه آزاد تجاری شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) را به بندر خشک و یک لجستیک ـ پارک، حمل و نقل چهار وجهی تبدیل کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، وزیر راه و شهرسازی امروز در مراسم افتتاح فاز اول شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) گفت: این منطقه امکان ایجاد حمل و نقل چند وجهی دارد و می‌توان منطقه آزاد تجاری شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) را به بندر خشک و یک لجستیک ـ پارک، حمل و نقل چهار وجهی تبدیل کرد.

آخوندی با اشاره به اینکه این منطقه امکان حمل و نقل چندوجهی را دارد و دریای جنوب و شمال را به این منطقه متصل می‌کند افزود: منطقه آزاد تجاری شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) را به بندر خشک تبدیل می‌کنیم، ضمن آنکه به شکل یک لجستیک ـ پارک، حمل و نقل چهار وجهی هم درمی‌آید.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه خدمات نمایشگاهی در اولویت این وزارتخانه است، اظهار کرد: ما منطقه آزاد تجاری شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) را محلی برای واردات و فعالیت‌های صنعتی نخواهیم کرد. اینجا فقط بر مبنای توسعه تجارت به مفهوم صادرات و حمل و نقل خواهد بود.

وی از تمام شرکت‌های بزرگ دنیا از جمله بانک‌ها، بیمه‌ها، هتل‌ها و شرکت‌های نمایشگاهی برای سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد تجاری شهر فرودگاهی امام دعوت کرد و افزود: دامنه نفوذ ایران فقط منطقه نیست بلکه همه جهان است و امروز آغاز یک تحول بزرگ در صنعت حمل و نقل و توسعه تجارت ایران خواهد بود.

آخوندی تصریح کرد: امیدوارم این منطقه فعال شده و موجب تمدن آبادانی ایرانشهر از شبه قاره هند تا بدین‌سو شود. وی با اشاره به اینکه تمام کریدورهای هوایی، زمینی، دریایی و ریلی در منطقه از ایران عبور می‌کند، گفت: ما با مشارکت تمام کشورهای منطقه، ایران را به نقطه ثقل کریدور‌ها تبدیل می‌کنیم و در تلاشیم تا آسمانی امن را فراهم آوریم و شبکه ریلی ایران را به آسیا متصل کنیم.

وزیر راه و شهرسازی از برنامه تبدیل منطقه آزاد تجاری شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) به «لجستیک پارک» خبر داد و گفت: از همه شرکت‌های بزرگ دنیا برای سرمایه‌گذاری دعوت می‌کنم.

وی با اشاره به اینکه اتفاق بزرگی در منطقه‌ در حال رخ دادن است، افزود: ایران مرکز تعادل چه از نظر امنیت سیاسی و چه فرهنگی در منطقه خاورمیانه، آسیای میانه و شمال آفریقا است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه تاریخ نشان داده که ایران همواره مرکز ثقل بوده است، اظهار داشت: در دوره‌ای، عده‌ای از سر کج‌اندیشی در داخل کشور، مشکلاتی را به‌وجود آوردند و باعث شدند که با دست‌اندازی برخی کشور‌ها، منطقه در شرایط سخت و بحرانی قرار بگیرد و ناامنی در منطقه فراگیر شود.

آخوندی ادامه داد: اکنون اروپا می‌بیند که ناامنی در ساحل مدیترانه از شمال به جنوب در حال گسترش است؛ بنابراین این ناامنی به همه جا منتقل شده است.

وی با بیان اینکه باید خدا را سپاس گفت که در یک شرایط حساس تاریخی، همه به اجماع رسیدند که باید آتش ناامنی منطقه را خاموش کرد و به نقطه تعادل برگردیم، گفت: ما در حال حاضر در حال بازگشت به نقطه تعادل هستیم. آنچه ما در اقتصاد جهانی می‌بینیم، کاهش روند رشد توسعه و تولید ناخالص داخلی در سطح جهان است که علامت مثبتی نیست.

وزیر راه و شهرسازی، شاه‌کلید حل این مشکل را توجه به امنیت و توسعه در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا دانست و افزود: ما به مسئولیت‌های خود واقفیم و اگر از ایران صحبت می‌کنیم، از مسئولیت‌های ایران هم آگاهی داریم.

وی با اشاره به اینکه تمام کریدورهای هوایی، زمینی، دریایی و ریلی در منطقه از ایران عبور می‌کند، گفت: ما با مشارکت تمام کشورهای منطقه، ایران را به نقطه ثقل کریدور‌ها تبدیل می‌کنیم و در تلاشیم تا آسمانی امن را فراهم آوریم و شبکه ریلی ایران را به آسیا متصل کنیم.

آخوندی با اشاره به اینکه اهمیت گامی که امروز برمی‌داریم، این است که یک برنامه عملیاتی را برای فرودگاه امام (ره) به عنوان هاب منطقه اجرا می‌کنیم، افزود: اینکه تاکنون در گفته‌ها می‌آمد که این منطقه هاب است، الان ما اولین گام عملیاتی آن را برداشتیم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: اعلام منطقه آزاد و ویژه تجاری و نوسازی صنعت هوانوردی از جهت ناوگان هوایی و توسعه فرودگاه و ایجاد نمایشگاه‌ها و تمام اجزای منطقه آزاد، گام‌های عملیاتی ما است برای آنکه اینجا هاب منطقه شود.

وی با اشاره به اینکه ما به منافع مشترک باور داریم، گفت: به آنچه که عمل می‌کنیم بر مبنای منافع «برد ـ برد» است، بنابراین از همه فعالان اقتصادی و تجاری دعوت می‌کنیم تا در این منطقه فعال شوند و استراتژی ما این است که اینجا تبدیل به «لجستیک پارک» شود.

به گزارش اقتصادنیوز، این مراسم از صبح امروز با حضور عباس آخوندی-وزیر راه و شهرسازی و معاونان وی و همچنین مسئولان فرودگاه امام خمینی (ره) آغاز شد. در این مراسم آخوندی تاکید راه‌اندازی منطقه آزاد تجاری شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)، یک تحول بزرگ در اقتصاد ایران خواهد بود.