کدخبر: ۱۰۱۶۶۶ لینک کوتاه

در سه ماهه امسال صورت گرفت

ترانزیت بیش از ۳ میلیون تن کالا از مرزهای کشور

در ۳ ماهه اول امسال بیش از ۳ میلیون و ۴۸۰ هزار تن کالا از مرزهای کشور ترانزیت شد. این رقم نسبت به مدت مشابه سال ۹۲، به میزان ۲.۴ درصد افزایش یافته است. ایران می تواند قطب ترانزیت منطقه باشد بنابراین شناسایی ظرفیت های منطقه ای و برقراری روابط دیپلماسی بین کشورهای همسایه و منطقه آسیا در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش"اقتصادنیوز "مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه‌های مرزی گفته است در 3 ماهه سال 93 بالغ بر 3 میلیون و 334 هزار تن انواع کالاهای نفتی و غیرنفتی معادل 96 درصد از طریق جاده و 145 هزار تن معادل 4 درصد از طریق راه‌آهن ترانزیت شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در بخش ترانزیت جاده‌ای 3.5 درصد افزایش یافته است.

 محمدجواد عطرچیان دراین باره گفت: از مجموع کالاهای ترانزیت شده، یک میلیون و 766 هزار تن را مواد نفتی و یک میلیون و 714 هزار تن را مواد غیرنفتی تشکیل داده‌اند که عمده‌ترین بخش مواد غیرنفتی کالاهایی نظیر مواد سوختی، لوازم خانگی، انواع پنبه، کالاهای ساختمانی، وسایل نقلیه باری و مسافری است.

مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه های مرزی، افزود: در مدت زمان مذکور، از میان مرزهای کشور پرویزخان با یک ‌میلیون و 100 هزار تن معادل 6 / 31 درصد فعال‌ترین مرز در زمینه ترانزیت ورود کالا به شمار می‌رود. پس از آن مرزهای بندرعباس، باشماق و بازرگان در رده‌های بعدی قرار دارند.

وی افزود:  بندر امام با یک ‌میلیون و 345 هزار تن معادل 38.7 درصد در رده نخست و پس از آن مرزهای بندرعباس، بازرگان، لطف‌آباد و سرخس در رده‌های بعدی قرار دارند.

عطرچیان در این باره به مهر گفته است: بیشترین حجم تردد کامیون‌های حامل بار ترانزیتی  از مبدا عراق به مقصد امارات بوده است.همچنین از 149هزار دستگاه تعداد سفر کامیون‌های حمل کننده کالاهای ترانزیتی، 85 هزار دستگاه معادل 57 درصد توسط کامیون ایرانی و مابقی توسط سایر ملیت‌ها از کشور حمل شده است.

وی خاطرنشان کرد: اتخاذ تصمیمات مؤثر و راهبردی به موازات تجهیز امکانات و زیرساخت‌ها، فراهم آوردن تسهیلات گسترده در بخش‌های مختلف حمل و نقل، اقدام سازمان‌های مرتبط در حرکتی هماهنگ به منظور رفع موانع و تسهیل در امر ترانزیت توانسته است در بهره‌برداری از موقعیت جغرافیایی و منحصر به فرد ترانزیت نقش قابل توجهی ایفا کند.

عطرچیان از رویکرد جدید و تلاش جدی وزارت راه و شهرسازی و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای برای بهره‌مندی از توانمندی بخش خصوصی و صاحبان شرکتهای حمل و نقل بین‌المللی و تشکلهای صنفی مربوطه که در این زمینه نقش‌آفرینی بسیار مناسبی داشته‌اند و از عوامل مؤثر در رشد ترانزیت است در جهت افزایش هرچه بیشتر سهم ترانزیت در منطقه خبر داد.

مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه های مرزی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران می‌تواند قطب ترانزیت منطقه باشد بنابراین شناسایی ظرفیت‌های منطقه‌ای و برقراری روابط‌ دیپلماسی بین کشورهای همسایه و منطقه آسیا در دستور کار قرار گرفته است تا با رشد و توسعه قابلیت‌های موجود و با مدیریت صحیح روند ترانزیت روز به روز رشد داشته و رونق بیابد.