کدخبر: ۱۰۱۸۰۰ لینک کوتاه

معاون ساخت و توسعه راه آهن :

جذب فاینانس چین برای توسعه خطوط ریلی در حال نهایی شدن

معاون ساخت راه آهن گفته است جذب فاینانس چین برای توسعه خطوط ریلی در مرحله مذاکرات نهایی است ، همچنین به تازگی با کشور چین تفاهم شده و این موضوع در حال نهایی شدن است.

به گزارش " اقتصاد نیوز" سید‌مسعود نصر آزادانی گفته است شرایط برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های ایرانی در ساخت خط‌آهن فراهم است.همچنین اولویت ما توسعه ریلی از محل جذب فاینانس است .

وی با تأکید بر لزوم توسعه هر چه سریع‌تر زیرساخت‌های ریلی کشور،گفته است با توجه به سیاست‌های دولت در خصوص توسعه در بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی، توسعه بخش ریلی در سیستم حمل و نقل نیز در اولویت است.

نصر آزادانی با بیان اینکه بودجه‌‌های دولتی محدود است و کفاف تکمیل زیرساخت‌های پرهزینه عمرانی را ندارد، بیان کرد: در این راستا باید از محل روش‌‌های قانونی جذب منابع مالی نظیر جذب فاینانس، توسعه راه‌آهن کشور در اولویت قرار گیرد.

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن به فارس گفته است : وجود راه‌آهن در مناطق مختلف دنیا، در توسعه آن مناطق نقش بسزایی دارد و تحولی در ر‌وند فعالیت‌های اقتصادی و گردشگری هر منطقه ایفا می‌کند.

نصر آزادانی توسعه خطوط ریلی کشور را یکی از سیاست های مهم وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه بخشی از حمل و نقل بار و مسافر توسط خطوط ریلی انجام می‌شود، ایجاد ظرفیت‌های جدید در این حوزه یکی از اهداف و برنامه‌های مهم وزارت راه ‌است.

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن با بیان اینکه با توسعه خط‌آهن، ترافیک شدید در جاده‌ها نیز کاهش خواهد یافت، ادامه داد: ‌چنانچه بتوانیم بخشی از ترافیک جاده‌ را به راه‌آهن منتقل کنیم، می‌توانیم ظرفیت‌های جدیدی را ایجاد و از تصادفات جاده‌ای بکاهیم.

نصر آزادانی یادآور شد: همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد که میزان مصرف سوخت حمل و نقل ریلی یک هفتم حمل و نقل جاده‌ای است‌ به این ترتیب با حمل یک تن بار در هر کیلومتر از طریق راه‌آهن در مقایسه با جاده، حدود 6 سی سی صرفه جویی در مصرف سوخت صورت می‌گیرد.

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن تأکید کرد: مزایای بخش حمل و نقل ریلی در بسیاری زمینه ها نظیر حفاظت از محیط زیست، کاهش مصرف سوخت، ایمنی بالا‌ و کاهش تولید آلاینده‌های زیبست‌محیطی، در بلند مدت قابل مشاهده است.

نصر آزادانی یادآور شد: راه‌‌آهن صرفه‌های اقتصادی بسیاری از نظر مصرف انرژی و تولید آلاینده‌ها دارد بنابراین در این شرایط، برای بهره‌گیری از این مزایا باید سهم بخش ریلی از بازار حمل‌ونقل به طور منطقی تعیین و تلاش شود تا این بخش جایگاه مناسب خود را در بازار بدست آورد‌.

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن یادآور شد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که میزان مصرف سوخت حمل و نقل ریلی یک هفتم حمل و نقل جاده‌ای است. به این ترتیب با حمل یک تن بار در هر کیلومتر از طریق راه‌آهن در مقایسه با جاده، حدود 6 سی سی صرفه جویی در مصرف سوخت صورت می گیرد


وی با اشاره به اینکه یکی از روش‌های تامین منابع مالی برای توسعه ریلی کشور جذب فاینانس است، گفت: در همین راستا پیگیر هستیم تا برای پروژه‌های با اولویت بیشتر حتما از فاینانس خارجی استفاده کنیم.

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن ادامه داد: به تازگی برای جذب فاینانس رایزنی‌هایی داشته و به تفاهماتی دست یافته‌ایم، ‌بخش عمده‌ای از فعالیت‌ها به نتیجه رسیده و این موضوع در حال نهایی شدن است.

نصر آزادانی بیان کرد: فعلاً ‌عمده اولویت ما برای توسعه ریلی کشور، جذب منابع فاینانس است تا بتوانیم در کوتاه‌مدت، پروژه‌های زیرساختی ریلی را اجرا کنیم زیرا اگر منابع مالی مطمئن و قابل توجهی به پروژه‌ها تزریق نشود، زمان اجرای آنها بسیار طولانی خواهد شد.

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن تأکید کرد: به دلیل شرایط ویژه تحریم، عمده فاینانس‌ها از کشور چین تأمین خواهد شد.

نصر آزادانی درباره استقبال شرکت‌‌های ریلی از حضور در سرمایه‌گذاری برای توسعه زیرساخت راه‌آهن گفت: قطعاً اگر شرکت‌ها نیز برای حضور در عرصه توسعه زیرساخت‌های ریلی استقبال کنند، وزارت راه نیز شرایط را برای حضور آنها فراهم خواهد کرد.