کدخبر: ۱۰۲۰۴۹ لینک کوتاه

افزایش بارگیری در بندر لنگه

به گفته مدیر اداره بنادر و دریانوردی بندر لنگه ، عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بنادر غرب هرمزگان در سه ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۵ درصد رونق گرفت .

به گزارش " اقتصاد نیوز " اسماعیل مکی‌زاده علاوه بر  ارائه این  آمار، اعلام کرد: همچنین از ابتدای امسال تاکنون، 200 هزار و 573 تن کالا در بنادر غرب هرمزگان تخلیه و بارگیری شد.

وی افزایش پسکرانه‌های مورد استفاده برای جابه‌جایی کالاهای داخلی، کاهش تشریفات اداری برای ترانزیت کالا و بهره‌برداری از سکوی ویژه بارگیری خودرو را به عنوان علت اصلی رونق فعالیت‌های تجاری در این بندر عنوان کرد.

 به گفته مدیر اداره بنادر و دریانوردی بندرلنگه، خودروی سواری، برنج، شکر، گندم، روغن خوراکی، سویا، میوه و تره بار، مواد معدنی، پارچه و الیاف عمده کالاهایی است که از مبدأ یا به مقصد امارات عربی متحده، کشورهای آسیانه میانه و عراق وارد، صادر و یا ترانزیت شده است.

فعالیت 40 شرکت در زمینه ترانزیت خودرو
مکی‌زاده از بندر لنگه به عنوان یکی از بنادر مهم در امر ترانزیت خودرو در کشور نام برد و حضور بیش از 40 شرکت فعال در زمینه ترانزیت خودرو را تأیید کننده این موضوع دانست.

طبق گزارش اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان ، وی گفته است : در این میان، سهم ترانزیت کالای غیر نفتی 51 هزار و 737 تن بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 94 درصدی داشته است.

 مدیر اداره بنادر و دریانوردی بندر لنگه گفت: این بندر به دلیل برخورداری از نزدیکترین مرز دریایی به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، از لحاظ حجم ترانزیت خارجی خودرو پس از بندر شهید رجایی دومین بندر مهم کشور محسوب می‌شود. این مهم می‌تواند زمینه‌ساز ترانزیت سایر کالاها از قبیل پنبه، مواد غذایی و غیره نیز باشد و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک، این موضوع محقق شود.

رشد 27 درصدی صادرات غیرنفتی در بندرلنگه

وی همچنین از افزایش صادرات کالاهای غیر نفتی در بندر لنگه خبر داد و افزود: 73 هزار و 783 تن کالا در سه ماهه نخست سال 93 از طریق این بندر به خارج از کشور صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 23 درصد پیشرفت داشته است.

مکی زاده اضافه کرد: طی این مدت، 47 هزار و 364 تن کالای غیر نفتی و 14 تن کالای نفتی به بندر تجاری لنگه وارد شد.

مدیر اداره بنادر و دریانوردی بندرلنگه به رونق 26 درصدی کاپوتاژ غیر نفتی در این بندر اشاره و میزان آن را 27 هزار تن کالا اعلام کرد.

مکی‌زاده تعداد شناورهای ورودی به بندرلنگه را در این مدت یک هزار و 538 فروند اعلام  و اظهار کرد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 472 درصد بیشتر شده است.