کدخبر: ۱۰۲۱۵۱ لینک کوتاه

غیرفعال بودن ۹۰ درصد حمل ونقل هوایی

طبق اعلام دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی ۹۰ درصد ظرفیت حمل ونقل هوایی کشور غیرفعال است.

به گزارش اقتصاد نیوز، بویینگ 727، 747، ایرباس 320، 340 ، 370، فوکر 100 و 50 اصلی‌ترین هواپیماهایی هستند که در آسمان ایران می‌پرند.  البته در چند سال گذشته هواپیمای بویینگ MD نیز به ناوگان هوایی ایران متصل شده که البته به احتمال قوی مجوز پرواز آن از نظر زمانی محدود بوده است.

به گفته دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، شرکت‌های هواپیمایی در خرید هواپیماهای جدید پیرو سیاست‌های سازمان هواپیمایی هستند و پرنده‌های MD نیز با مجوز این سازمان پرواز می‌کنند.

در همین حال یکی از  اصلی‌ترین حوزه‌هایی که در چند ماهه گذشته امید بسیاری به نتیجه بخش شدن مذاکرات هسته‌ای داشته، صنعت هواپیمایی ایران است؛ صنعتی که برای احیای 108 هواپیمای زمین‌گیر خود نیاز مبرمی به قطعات جدید دارد.

چرا که محدودیت‌های بسیاری که در خرید هواپیمای جدید سر راه شرکت‌های هواپیمایی ایران وجود دارد باعث شده شرکت‌های ایرانی امید زیادی به نتیجه بخش شدن مذاکرات هسته‌ای ببندند.

آن طور که خبرگزاری‌ها گزارش داده‌اند، تاکنون اعلام شده در صورت آزاد شدن امکان مبادله قطعات و تعمیر هواپیما در ایران، 108 هواپیما که از مجموع 251 هواپیمای موجود زمین‌گیر هستند بار دیگر به ناوگان هوایی کشور باز می‌گردند.

در حال حاضر کل ظرفیت ناوگان هوایی کشور 21 هزار و 270 صندلی است که البته با سیاست نوسازی ناوگان که در حال اجراست، تعدادش در حال افزایش است.

در  همین حال طبق اعلام رئیس سازمان هواپیمایی کشوری برنامه ورود 30 فروند هواپیمای جدید به ناوگان هواپیمایی کشوری به تایید نهایی رسیده که از این تعداد در چند ماه ابتدایی امسال پنج فروند رسما به این چرخه وارد شد و مابقی نیز در آینده‌ای نزدیک وارد می‌شوند.

در گزارش ایسنا آمده است که عمر بالای ناوگان فعلی و نیاز بسیاری از آن‌ها به تعمیر قطعات، نشان‌دهنده اهمیت نتیجه مذاکرات هسته‌ای برای صنعت هواپیمایی ایران است؛ صنعتی که در طول سال‌های گذشته از محدودیت‌های ارتباطی، ضربه‌های بسیار خورده است.

این در حالی است که دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با تاکید بر این‌که ۹۰ درصد حمل‌ونقل هوایی کشور غیرفعال است،‌ گفته که ‌۹۰ درصد پروازهای داخلی فقط روی ۱۲ مسیر هوایی انجام می‌شود.

حمیدرضا غوابش در این باره به تسنیم گفته است در حال حاضر 90 درصد بازار داخلی حمل‌ونقل هوایی غیرفعال است.
 
وی خاطرنشان کرد: به عبارت دیگر بیش از 90 درصد پروازهای داخلی فقط روی 12 مسیر هوایی انجام می شود و این مسئله نشان می دهد که به 90 درصد ظرفیت بازار بالقوه ورود پیدا نکرده‌ایم.