کدخبر: ۱۰۲۴۸۶ لینک کوتاه

در سال های پس از انقلاب تاکنون رخ داد

اولین امضاء مشترک ایران و آمریکا

اولین قرارداد ایران با بوئینگ بر سر ورود قطعات هواپیما به ایران امضا شده که این امضاء اولین امضای مشترک ایران و آمریکا پس از انقلاب اسلامی تاکنون است.

به گزارش اقتصاد نیوز، بعد از تفاهم‌نامه 1+5 و در قالب برنامه اقدام مشترک، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران مستقیماً تعدادی از مدارک و کتب فنی در ارتباط با ایمنی را از شرکت بوئینگ دریافت کرده است.

این در حالی است که این قرارداد اولین امضای یک شرکت آمریکایی بعد از انقلاب اسلامی با ایران است .براساس قرارداد این دو شرکت مقرر شده‌ شرکت بوئینگ قطعات هواپیما، نظام‌نامه‌ها، چارت‌های هوانوری و اطلاعات مربوطه را در اختیار ایران بگذارد.

در این تفاهم‌نامه بندی در قالب دو مفهوم در مورد صنعت حمل‌ونقل هوایی مبنی بر اینکه مجوز بازرسی از هواپیماهای ایران در حوزه ایمنی صادر شود ، نوشته شده است.

30 دی‌ماه سال  92 بود که اجرای این برنامه به مدت شش ماه یعنی تا پایان تیر ماه امسال اعمال شد، اما پس از مذاکرات اخیر 1+5 این مهلت به مدت چهار ماه دیگر تمدید شد.

پس از این تفاهم‌ها بود که چندی پیش، وزارت خزانه‌داری آمریکا برای کمپانی‌های بوئینگ و جنرال الکتریک اجازه فروش برخی از قطعات هواپیما را به ایرلاین‌های ایرانی، صادر کرد.

در مدت اخیر نیز اخباری توسط رسانه‌های خارجی مبنی بر اینکه شرکت آمریکایی بوئینگ قراردادی با شرکت هواپیمایی ایران‌ایر برای تأمین قطعات یدکی هواپیما برای این شرکت امضاء کرده است؛ منتشر شد . توافق شرکت بوئینگ با ایران‌ایر برای فروش قطعات یدکی‌، کالا و خدمات است.

به نظر می‌رسد مطابق توافق‌های حاصل شده در ژنو امسال در سه ماهه دوم سال جاری، شرکت بوئینگ مطابق با پیشنهاداتی که به مشتریان خود در زمینه‌هایی نظیر تعویض هواپیما، جایگزینی قطعات  یا بازرسی هواپیما می‌دهد اقدام به تأمین قطعات یدکی هواپیما، دفترچه‌های راهنما و اطلاعات برای شرکت هوایی ایران‌ایر کند.

در همین زمینه نیز  ایران‌ایر اعلام کرده است که پس از مذاکرات ایران و 1+5 و توافقات اخیر،‌ با برخی از کمپانی‌های سازنده هواپیما از جمله بوئینگ مذاکراتی در چارچوب تفاهم اقدام مشترک در حوزه ایمنی انجام شده است.

طبق گزارش فارس، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تأیید کرده بعد از این تفاهم‌نامه، تعدادی از مدارک و کتب فنی در ارتباط با ایمنی را مستقیماً از شرکت بوئینگ دریافت کرده است.

اولین امضا امریکا با ایران پس از انقلاب
پنجشنبه دوم مردادماه امسال بود که اولین قرارداد ایران با بوئینگ بر سر ورود قطعات هواپیما به ایران امضا شد.در این میان شرکت هواپیمایی بوئینگ امریکا قراردادی با شرکت ایران‌ایر امضا کرد .

خبرگزاری فرانسه در این باره گزارش داد که قرارداد ایران و امریکا بر سر فروش قطعات یدکی، خدمات و تجهیزات مسیریابی است. بوئینگ همچنین مذاکراتی را برای امضای قرارداد مشترکی با شرکت ایران‌ایرتور در حال انجام دارد.

در ماه آوریل سال 2014 ( فروردین‌ماه امسال) وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوز فروش قطعات مورد نیاز هواپیماهای ایرانی را به‌عنوان بخشی از توافق بر سر برنامه‌ هسته‌ای ایران به بوئینگ داد؛ این مجوز با این حال مجوز فروش هواپیماهای جدید را به بوئینگ نداده است.

براساس این گزارش، ناوگان هواپیمایی ایران‌ایر شامل هواپیماهای متعددی است که برخی از آنها هواپیماهای بوئینگ ساخت پیش از سال 1979 هستند. تحریم‌های اعمال شده علیه ایران فروش هواپیماهای جدید و برخی قطعات هواپیمایی به ایران را ممنوع کرده بود. همچنین بر اساس این سند شرکت بوئینگ ممکن است قطعات و خدمات ذکر شده را به شرکت ایرانی ایران ایر هم بفروشد.