کدخبر: ۱۰۲۹۰۷ لینک کوتاه

احضار مدیر عامل هواپیمایی سپاهان

بر اساس اعلام خبرگزاری ها، وزیر راه و شهرسازی از احضار مدیر این شرکت و بررسی ساختار سازمان هواپیمایی کشوری خبر داد و گفت : نظارت و پاسخگویی جان مسافران بر عهده هواپیمایی سپاهان است .

به گزارش «اقتصادنیوز» امروز اولین جلسه بررسی سانحه هواپیمای آنتونوف 140 با حضور وزیر راه و شهرسازی، قائم مقام وزیر راه، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری و اعضای کمیته بررسی سانحه این سازمان برگزار شد.

عباس آخوندی به نقل از وزیر راه و شهرسازی در جلسه بررسی سانحه هوایی هواپیمای آنتونوف 140 گفته است: مسئولیت خدمات پرواز و مسئولیت ایمنی و پرواز ، نظارت و پاسخگویی جان مسافران بر عهده شرکت هواپیمایی سپاهان است و این شرکت باید پاسخگو باشد.

وی با اشاره به این‌که در کمیته بررسی سانحه سقوط هواپیمای آنتونوف 140 افراد متخصص در بخش‌های موتور ، استاندارد ، ‌مراقبت پرواز و عملیات کمیته حضور دارند، گفت: این کمیته توضیحات سانحه را بررسی و گزارش‌های رسمی را برای اطلاع عموم باید منتشر کند و این کمیته با هیچ محدودیتی مواجه نیست.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که کمیته بررسی سانحه می‌تواند 11 گروه تخصصی را تشکیل دهد تا مسائل مختلف رسیدگی شود از شورای عالی هواپیمایی خواست تا درباره ساختار سازمان هواپیمایی کشور تشکیل جلسه دهد.

 آنتونوف براساس استانداردهای بین‌المللی است
رئیس سازمان هواپیمایی کشوری هم با تشریح جزئیات جلسه امروز کمیته بررسی سانحه هواپیمای آنتونوف 140، گفت: اشکال در یک موتور به معنای سقوط هواپیما نیست، ضمن اینکه این نوع هواپیماها در کشورهای دیگر هم وجود دارند و با استانداردهای بین المللی در حال پرواز هستند.
 

  علیرضا جهانگیریان در این باره به مهر گفته است : در جلسه امروز این کمیته گزارشی از پیشینه هواپیما، دلایل سقوط و شرکت هواپیمایی مربوطه ارایه شد.

وی افزود: براساس آئین‌نامه بررسی سوانح هوایی قرار شد در جلسه بعدی که همین امروز برگزار می‌شود، کارگروه 11 گانه تخصصی تشکیل جلسه دهد.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه در جلسه امروز به سرعت بخشیدن بر بررسی سانحه سفارش شد، گفت: بر این اساس، قرار شده تا ضمن رعایت دقت در بررسی نتیجه به سرعت برای اطلاع رسانی اعلام شود.

 
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: همچنین در این جلسه مقرر شد که جعبه سیاه هواپیما با استفاده از امکانات داخلی خوانده شود و در صورت لزوم از کارشناسان خارج از کشور هم کمک بگیریم.

 
وی با اشاره به اینکه اطلاع رسانی در زمینه دلایل حادثه بر عهده سازمان هواپیمایی کشوری است، اظهار کرد: پس از بازبینی اطلاعات دلایل این سانحه به اطلاع عموم می‌رسد.

 
جهانگیریان در خصوص اینکه آیا هواپیمای آنتونوف 140 مطابق با استانداردهای بین‌المللی بوده است؟ گفت: از این نوع هواپیما 10 فروند در کشور اوکراین و 11 فروند در روسیه در حال پرواز است و در ایران هم هشت فروند از این هواپیما وجود دارد که فقط چهار فروند آن در حوزه غیرنظامی فعالیت می‌کنند.

  رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به اینکه هواپیمایی که روز گذشته سقوط کرد، یکی از این چهار فروند بوده است، بیان کرد: بنابراین این نوع هواپیماها در کشورهای دیگر هم وجود دارند و با استانداردهای بین‌المللی در حال پرواز هستند.

  وی با بیان اینکه در کشور ما به دلیل شرایط آب‌و‌هوایی محدودیت‌هایی برای پرواز این هواپیما مشخص شده بود، گفت: هواپیمای آنتونف 140 فقط در دو مسیر اجازه پرواز داشت؛ یکی مسیر تهران - طبس و دیگری مسیر اصفهان- تهران که ارتفاعات زیادی ندارند.

 
جهانگیری با اشاره به اینکه مجوزهای لازم برای پرواز این هواپیما صادر شده است، افزود: ایرلاین سپاهان هم از چندین سال پیش مجوز گرفت و براساس ضوابط آن زمان با چهار فروند هواپیمای ملکی کار خود را آغاز کرد.

  معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش که در سال‌های اخیر با توجه به تغییرات در ضوابط، به این شرکت اخطاری داده نشده است، گفت: مدتی قبل به این شرکت بخشنامه‌ای را ابلاغ کردیم که باید تعداد هواپیماهای فعال را به پنج فروند برسانند.

 
وی با تاکید بر اینکه هواپیماها طوری طراحی شده‌اند که حتی با وجود از دست دادن یک موتور به سلامت بر زمین می‌نشینند، گفت:همه خلبانان هم آموزش می‌بینند تا در زمان از دست دادن یک موتور امکان نشستن در باند هواپیما را داشته باشند، بنابراین اشکال در یک موتور به معنای سقوط هواپیما نیست.


رئیس سازمان هواپیمایی کشوری تصریح کرد: ما به دنبال دلایل دیگری هستیم که خلبان در این موقعیت نتوانسته هواپیما را به سلامت به زمین فرود آورد.


براساس نظر وزیر راه و شهرسازی، کمیته بررسی سانحه متشکل از پنج نفر بوده و این کمیته، اعضای تیم‌های 11 گانه بررسی سانحه را نهایی خواهند کرد.

با جمع‌آوری اطلاعات کافی این کمیته موظف است ظرف مدت کوتاهی گزارش سانحه را تکمیل و در اختیار مقامات ذی‌صلاح قرار دهند.