کدخبر: ۱۰۳۰۷۴ لینک کوتاه

آنتونف همچنان معلق

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرده است که ادامه پرواز هواپیمای ایران ۱۴۰ در ناوگان هوایی به نتیجه بررسی تخصصی سانحه اخیر این هواپیما در کشور بستگی دارد.

به گزارش «اقتصادنیوز » علیرضا جهانگیریان با اشاره به تعلیق فعالیت‌های پروازی ایران 140 در کشور اظهار کرده است که با مشخص شدن علت اصلی سقوط این هواپیما، در این خصوص تصمیم‌گیری خواهد شد.

این در حالی است که مدیرعامل شرکت فرود‌گاه‌های کشور نیز از ممنوعیت پرواز آنتونف 74 به دستور رئیسجمهور خبر داده است.

در این میان جهانگیریان تعداد هواپیماهای ایران 140 در ناوگان هوایی کشور را هشت فروند برشمرد و به ایرنا گفت: از این تعداد پنج فروند در ثبت غیرنظامی و سه فروند در ثبت نظامی است.

یک فروند هواپیما چندی پیش در فرودگاه مهرآباد سقوط کرد. به دنبال این سانحه 40 سرنشین و هشت خدمه این هواپیما کشته شده‌اند.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین در خصوص ساخت هواپیمای آنتونف 140 در کشور نیز گفت: این موضوع در حد مطالعه بوده و هیچ کدام از آنها به مرحله اجرا و تصمیم‌گیری نرسیده است.

جهانگیریان افزود: به غیر از هواپیماهای ایران 140 که دارای تکنولوژی شرقی است، تنها دو فروند هواپیمای شرقی در ناوگان هوایی فعالیت دارند و مابقی هواپیماهای کشور، غربی هستند.

 براین اساس نیز  مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور نیز از ممنوعیت پرواز آنتونف 74 خبر داده و گفته است که پس از ممنوعیت پرواز ایران 140 در آسمان کشور، رئیس‌جمهور پرواز مسافری هواپیمای آنتونوف 74 را هم ممنوع کرده‌است.

محمدعلی ایلخانی در این باره به ایسنا گفته است که با توجه به تاکیدی که دولت بر امنیت پروازهای مسافری دارد رئیس‌جمهور هفته گذشته پرواز ایران 140 را ممنوع کرد و پس از آن نیز در دستوری جداگانه مبنی بر ممنوعیت پروازهای مسافری هواپیمای آنتونوف 74 را نیز صادر و این نوع هواپیما را از چرخه پرواز خارج کرد.

او با بیان اینکه بالا بردن امنیت پروازها بهترین راهکار برای کاهش خطرات در فرودگاه‌های شهری است، تاکید کرد: با توجه به اینکه جابه‌جایی فرودگاه‌های بزرگی مانند مهرآباد، هزینه‌بر است و به فراهم شدن مقدمات ویژه‌ای نیاز دارد در شرایط فعلی بالا بردن ضریب ایمنی پروازها بهترین راهکار است.

یکشنبه هفته گذشته یک فروند هواپیمای ایران 140 شرکت هسا در حوالی فرودگاه مهرآباد تهران سقوط کرد که به دنبال این سانحه، رئیس‌جمهور در دستوری پرواز این نوع هواپیماهای ایرانی –اوکراینی را در حریم هوایی ایران ممنوع کرد. گفته می‌شود تیم کارشناسی برای جزییات جعبه سیاه روز گذشته به ایران آمده است و اکنون کمیته بررسی در حال پیگیری علت این حادثه هستند.