کدخبر: ۱۰۳۰۷۶ لینک کوتاه

بازخوانی نیمی از جعبه سیاه ایران ۱۴۰

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از بازخوانی بیش از ۵۰ درصد جعبه سیاه (CVR) هواپیمای سقوط کرده شرکت هسا توسط متخصصان و تیم بررسی سانحه خبر داد.

به گزارش «اقتصادنیوز » علیرضا جهانگیریان اعلام کرده‌ است: کمیته بررسی سانحه هواپیمای ایران 140 و کارگروه 11گانه از نخستین لحظات وقوع سانحه به صورت مستمر به جمع‌آوری اطلاعات سانحه مذکور پرداختند.

معاون وزیر راه‌ و شهرسازی افزود: در سومین جلسه کمیته بررسی سانحه موضوع پیشرفت عملیات بازخوانی دستگاه‌های ثبت و ضبط اطلاعات پرواز شامل FDR و CVR هواپیمای ایران 140 که از سه‌شنبه هفته گذشته با حضور متخصصان و کارشناسان داخلی و پیوستن کارشناسان خارجی آغاز شده بود، مطرح و مشخص شد که تاکنون موفق به بازخوانی بیش از 50 درصد اطلاعات جعبه CVR شده‌اند.

او در این باره اعلام کرده‌ است:در پی نیاز به اقدامات تکمیلی برای بازخوانی کامل CVR هواپیمای مذکور، برنامه‌ریزی لازم جهت رفع اشکال فنی و ادامه بازخوانی از امروز -شنبه- صورت گرفته است.

جهانگیریان تصریح کرد: دستگاه FDR به دلیل آتشسوزی هواپیما به شدت آسیب دیده بود؛ بنابراین بازخوانی به روش مرسوم امکانپذیر نبود.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری افزود: بالاخره پس از بررسی کارشناسی، کارگروه تخصصی سازمان هواپیمایی کشوری تصمیم گرفت با مشارکت متخصصان کارخانه سازنده این دستگاه، براساس فرآیند پیچیده و تخصصی باز و پیاده‌سازی اطلاعات صورت گیرد که با به‌کارگیری این روش اطلاعات این جعبه در حال پیاده‌سازی است.

او با بیان اینکه تجزیه و تحلیل این اطلاعات توسط کارگروه‌های تخصصی از امروز آغاز می‌شود، گفت: سازمان هواپیمایی کشوری با تمام توان در تلاش است در کوتاه‌ترین زمان ممکن، عوامل سانحه را اعلام کند.