کدخبر: ۱۰۷۲۱۶ لینک کوتاه

آخوندی خبر داد:

 ساخت جاده ساحلی از شلمچه تا بندر گوادر

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تلاش می کنیم جاده ساحلی از شلمچه تا بندر گوادر توسعه یافته و تکمیل شود، گفت: به کمک سازمان بنادر و دریانوردی تلاش می کنیم طرح یکپارچه سازی سواحل در شورای عالی معماری و شهرسازی بررسی و دنبال شود.

فارس نوشت: 

امروز وزیر راه و شهرسازی در  یازدهمین همایش بین‌المللی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی به همراه  رئیس سازمان بنادر و دریانوردی، دست‌‌اندرکاران دریایی کشور گفت:  سواحل جنوب کشور با کمبود جمعیت و عدم استفاده مواجه است. تراکم جمعیت در سواحل جنوبی کشور رقم پایینی است.

عباس آخوندی با بیان اینکه در تمام دنیا سواحل مناطق توسعه یافته هستند اظهار کرد: در ساحل جنوب کشور توسعه‌یافتگی چندان انجام نشده است و این در حالی است که در سواحل شمالی هم، سواحل به عنوان خانه دوم و یا استفاده جمعیت استان‌های گیلان، مازندران و گلستان تحت تملک است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: همه سفرهای ابتدایی رئیس‌جمهور در اوایل دولت به سواحل جنوب کشور در استان‌های خوزستان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان بود و این نشان از توجه ویژه دولت به توسعه سواحل جنوب و هدفگذاری‌های خاص در این باره دارد.

آخوندی تاکید کرد: طرح مدیریت یکپارچه سواحل ایران باید عملیاتی شده و نظام مدیریتی در آن استوار شود.

او بیان کرد: لازم است در تعاملی بین همه ارگان‌های دست‌اندرکار، نظام‌های محلی و همکاری استانداران و شهرداران ساحلی توجه تمام سازمان‌ها به توسعه سواحل جلب شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در این راستا وزارتخانه‌های راه و شهرسازی، وزارت کشور، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، وزارت کشاورزی و سازمان محیط زیست باید در قالب همکاری نسبت به توسعه سواحل اقدام کند.

به گفته او، ظرفیت‌های گردشگری، توریستی و استفاده از بخش سفرهای دریایی در کمترین بهره‌برداری قرار دارد و وضع موجود مناسب نیست. در کنار بحث بنادر به عنوان ایستگاه‌های حمل‌ونقل باید به فکر ترمینال‌های مسافری و توسعه حمل‌ونقل مسافری در دریاها باشیم.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر لزوم گردشگری در سواحل کشور یادآور شد: فرصت‌های اشتغال، توسعه و سکونت در سواحل کشور باید ایجاد شود.

آخوندی گفت: به کمک سازمان بنادر و دریانوردی تلاش می‌کنیم تصویب طرح یکپارچه‌سازی سواحل در شورای عالی معماری و شهرسازی به تصویب برسد تا مدیریت یکپارچه را اجرا کنیم و همه ارگان‌ها در این باره باید همکاری کنند.

او گفت: امیدواریم دریا به عنوان یک منبع بزرگ اقتصادی برای ایران و به عنوان مزیت رقابتی اقتصاد ایران در دستور کار نهادهای اجتماعی و اقتصادی قرار گیرد تا سکونت جمعیت در سواحل جنوبی ارتقا یابد و به توسعه دریا محور دست یابیم.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در حوزه توسعه کریدورهای تزانزیتی و دسترسی یکی از مسیرها ارتباط طولی جاده‌ای بندر شلمچه تا بندر گوادر در دریای عمان است؛ امیدواریم این جاده ساحلی با ارتقای سطح سرویس توسعه یابد و ارتباط مطمئن سراسری در تمام سواحل جنوب ایجاد شود.