کدخبر: ۱۰۸۲۳۹ لینک کوتاه

زیان ۴هزار دلاری برای دوفرودگاهی شدن تهران

مدیر عامل ایران‌ایر با تاکید بر این‌که دو فرودگاهی بودن تهران باعث زیان شرکت‌های هواپیمایی از جمله هما می‌شود گفت:برای جابه‌جایی حجاج هواپیمای خالی از فرودگاه امام خمینی به مهرآباد پرواز می‌کند و این کار هر بار چهار هزار دلار به ما زیان می‌زند.

به گزارش «اقتصاد نيوز»  فرهاد پرورش با بیان این‌که صنعت حمل‌ونقل هوایی به دلیل تحریم‌ها دچار چالش‌هایی است، اظهار کرد: برای این‌که بتوانیم فاصله خود را با شرکت‌های هواپیمایی منطقه کاهش دهیم باید برنامه‌ریزی مشخصی داشته باشیم.

پرورش با تاکید بر این‌که در این صنعت نیازمند ایجاد اتاق‌های فکر برای فراهم کردن ارتباط مناسب بین صنعت و دانشگاه هستیم، افزود: یکی از مشکلات کنونی ایران‌ایر دو فرودگاهی بودن پایتخت است، به عنوان مثال ایران‌ایر مجبور است در زمان انجام پروازهای حج به مدینه و جده از هواپیماهای 747 مسیر تهران-کوالالامپور استفاده کند که در زمان برگشت در فرودگاه امام خمینی فرود می‌آید. برای انجام پروازهای حج این هواپیما با صندلی خالی از فرودگاه امام خمینی به فرودگاه مهرآباد پرواز می‌کند و این موضوع برای ما هزینه حدود 4 هزار دلاری به همراه دارد.

وی با اشاره به این‌که یکی دیگر از مشکلات صنعت حمل‌ونقل هوایی در تهران تکمیل نشدن خط آهن فرودگاه امام خمینی و مهرآباد است، اظهار کرد: چهار موتور بوئینگ 747 در یک سیکل پروازی هزینه‌ای حدود 4 هزار دلاری دارد، به عبارت دیگر در پرواز این هواپیما از فرودگاه امام خمینی (ره) به فرودگاه مهرآباد چهار هزار دلار هزینه اضافی روی دوش ما می‌گذارد.