کدخبر: ۱۱۰۲۳۵ لینک کوتاه

مسیر تهران - مشهد ۵ساعته می‌شود

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به پروژه برقی شدن قطار تهران - مشهد، گفت: با اجرایی شدن این پروژه و افزایش سرعت سیر قطار‌ها به ۲۰۰کیلومتر، فاصله بین تهران - مشهد به ۵ ساعت کاهش می‌یابد. 

به گزارش «اقتصاد نیوز» احمد مجیدی با بیان اینکه تلاش ما بر این است که این پروژه در کوتاه‌ترین زمان به بهره برداری برسد، متذکر شد: استقبال از سفرهای ریلی با توجه به ایمن بودن و ارزان بودن آن در کشور رو به افزایش است.

وی با اشاره به ایمن بودن سفرهای ریلی اظهار کرد: دولت به دنبال این است که سالانه ۱۴۰۰ کیلومتر بر خطوط ریلی کشور افزوده شود.

معاون امور دولت و مسوول هماهنگی امور استان‌های وزارت راه و شهرسازی، با بیان اینکه در حال حاضر ۹۵۰۰ کیلومتر خط جدید راه آهن در دست ساخت داریم، افزود: در حال حاضر ۱۰ هزار و ۵۰۰ کیلومتر خطوط ریلی در سطح کشور وجود دارد.

مجیدی با تشریح برخی مشکلات موجود در این بخش به وجود ۱۷۰۰ واگن در بخش حمل و نقل مسافری ایران اشاره و خاطرنشان کرد: متاسفانه بیش از یک سوم واگن‌های موجود در بخش حمل و نقل مسافر که بالغ بر ۷۰۰ واگن می‌شوند، فرسوده هستند.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: بر اساس آمارهای رسمی در ایران حمل و نقل از طریق ناوگان هوایی و ریلی، ایمن‌ترین ناوگان برای جابجایی و حمل و نقل است.

وی همچنین با بررسی وضعیت ناوگان هوایی در ایران، به فرسوده بودن آن اشاره کرد و گفت: بیش از ۱۰۰ فروند از هواپیماهای مسافربری ایران زمین گیر شدند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ۲۴۵ فروند هواپیما در ناوگان هوایی کشور وجود دارد، یادآوری کرد: در حال حاضر به طور معمول از ۲۴۰ فروند آن‌ها استفاده می‌شود و باقی آن‌ها زمین گیر هستند.

وی با بیان اینکه باید ریسک خطای انسانی و سوانح ناشی از آن را بخاطر عمر بالای ناوگان هواییمان بپذیریم افزود: میانگین ناوگان هواپی کشورمان ۲۱ سال است که عدد مناسبی و مطمئنی نیست.

مجیدی با بیان اینکه ۸۹ فرودگاه در سطح کشور وجود دارد اظهار کرد: از این تعداد ۷۰ فرودگاه تجاری و ۱۹ فرودگاه غیر تجاری‌اند.