کدخبر: ۱۱۸۵۹۳ لینک کوتاه

اقتصادنیوز گزارش می‌دهد:

اتفاق عجیب در فروش بلیت هواپیما به خارجی‌ها

سایت ایرلاین ایرانی در فروش بلیت به مسافران در خارج از کشور از شیوه متفاوتی بهره می‌برد و در سایتی که می‌تواند مشتریان خارجی نیز داشته باشد، اعلام نرخ بلیت به ریال است.

الهام زهره‌وند: به تازگی 9 فروند ایرباس با میانگین عمری پایین‌تر از دیگر هواپیماهایی که وارد کشور می‌شوند، به ناوگان هوایی ایران پیوستند. هواپیماهایی که برای پروازهای مسیرهای طولانی مناسب هستند. این اتفاق بزرگ به ایرانی‌های خارج از کشور افزایش تعداد پرواز و افزایش روزهای پرواز به ایران را نوید داد تا برای استفاده از یک ایرلاین ایرانی حق انتخاب روزهای متفاوتی را در هفته داشته باشند. اما استفاده از امکان ایجاد شده هنوز کاستی‌هایی دارد که شاید مانع از جذب مسافران شود.

 از چند ماه گذشته، سایت شرکت هواپیمایی ماهان، چند مسیر پروازی جدید به فهرست مسیرهای پروازی خود افزود. بعد از آن بود که خبر خرید ایرباس‌ها رسانه‌ای شد. یکی از این مسیرها ، میلان در ایتالیاست. تا پیش از این تنها یک بار در هفته، هر جمعه یک پرواز از تهران به میلان و برعکس انجام می‌شد. با توجه به تعداد بالای دانشجویان ایرانی در شمال ایتالیا و نیز دیگر شهروندان ایرانی این پرواز پاسخگوی تقاضای مسافرها برای بلیت نبود و سهم بسیاری از این بازار نصیب ایرلاین‌های خارجی می‌شد.

 برای تابستان امسال و تعطیلی دانشگاه‌ها پرواز جمعه‌های شرکت هواپیمایی ایران ایر، به تعداد زیادی از کسانی که خواهان پرواز با این ایرلاین بودند، اعلام کرده است: «متاسفانه جا نداریم». به این ترتیب تهیه بلیت از خارجی‌ها انجام شد. اما حالا ماهان می‌تواند به بازار پرواز با ایرلاین‌های ایرانی رونق دهد. البته طبق اعلام شرکت ماهان آغاز پروازهای این شرکت به میلان از 27 خرداد ماه جاری خواهد بود.

حدود سه هفته به آغاز فعالیت این مسیر پروازی جدید باقی مانده است، اما به نظر می‌رسد امکان خرید اینترنتی برای شهروندان ساکن خارج از کشور وجود ندارد. با توجه به اصل اساسی و رقابتی شناورسازی نرخ بلیت و اهمیت ایجاد شرایط انتخاب تاریخ سفر برای مسافر با توجه به نرخ بلیت در هر روز، می‌توان گفت سایت ایرلاین ماهان برای پروازهای بین‌المللی با استانداردهای جهانی فاصله بسیار دارد.

اگر به دلیل این نقص از خرید آنلاین بگذریم، دو راه برای خرید بلیت وجود دارد. نخست اینکه باید یک نفر در ایران از دفاتر نمایندگی ماهان یا آژانس‌های مسافرتی بلیت را تهیه کند. در این شکل، هماهنگ کردن تاریخ صندلی خالی با قیمت مناسب مسافر یکی از مشکلاتی است که پیش می‌آید.

 راه دوم برای خرید بلیت از مبدا میلان مراجعه به دفتر نمایندگی ماهان در این شهر است. از آنجایی که هزینه رفت و آمد از دیگر شهرها به شهر میلان برای خرید حضوری بلیت گران تمام می‌شود، خرید اینترنتی می‌تواند بدون صرف وقت و هزینه آسان‌ترین راه باشد و این یعنی خرید بلیت از ایرلاین‌های خارجی.

سایت شرکت هواپیمایی ماهان به دو زبان فارسی و انگلیسی به مراجعه‌کنندگان سرویس می‌دهد. در صفحه خرید بلیت، باید تاریخ پرواز را وارد کرد و در صورت انجام پرواز در آن روز و نیز وجود صندلی خالی ، قیمت بلیت، زمان پرواز و طول مدت پرواز اعلام می‌شود. آنچه بسیار عجیب به نظر می‌رسد اعلام نرخ بلیت به ریال است. در سایت پروازهای بین‌المللی که می‌تواند مشتریان خارجی نیز داشته باشد، اعلام نرخ بلیت به ریال مشکل‌ساز  است. مراجعه کننده خارجی باید ریال را به یورو تبدیل کند. اما مرجع نرخ یورو برای این دست از مشتری‌ها کجاست؟ به ویژه آن گروه از مشتری‌هایی که برای اولین بار ایران مقصد سفرشان است.

به گزارش اقتصادنیوز، این درحالیست که نرخ بلیت پرواز های خارجی ایرلاین‌های ایرانی به یورو و دلار و البته ثابت است. پس از نوسان نرخ ارز، سه سال پیش نحوه قیمت گذاری بلیت پروازهای خارجی در ایران تغییر کرد. به این سبب در طول هفته با توجه به نوسان نرخ ارز ، قیمت بلیت به ریال تغییر می کند. یعنی شرکت‌های هواپیمایی ایرانی دو بار در هفته، روزهای یک شنبه و چهار شنبه نرخ ارز که سایت ایران ایر به عنوان مرجع اعلام می‌کند را در محاسبه نرخ بلیت مسیرهای بین‌المللی به دلار یا یورو محاسبه کرده و با احتساب تمام موارد، قیمت نهایی را به مشتری که از ایران خرید می‌کند، اعلام می کنند. اما این پیچیدگی در مواردی که قرار است بلیت از خارج از کشور خریداری شود وجود ندارد. می‌توان همان نرخ ثابت را در سایت اعلام کرد.

 مشتری با مقایسه نرخ بلیت شرکت‌های هواپیمایی مختلف آن مورد که به صرفه‌تر است را انتخاب می‌کند. مقایسه ریال با یورو نیازمند تبدیل این دو واحد پولی است. پروسه‌ای که بی‌دلیل باید طی شود و همین می‌تواند میل مسافر به سایت ایرلاین‌های خارجی را افزایش دهد.

شاید توجه به این چنین نکات ساده‌ای است که می‌تواند در جذب مسافر به پروازهای ایرانی و افزایش سهم ایران در بازار حمل‌و‌نقل هوایی کمک کند.