کدخبر: ۱۲۴۴۷۴ لینک کوتاه

اقتصادنیوز در گفت‌وگویی بررسی کرد:

اعتبارات تخصیصی بخش عمرانی چطور ناگهان ۲۲۹ درصد افزایش یافت؟

در حالی که سخنگوی دولت از افزایش تخصیص اعتبارات بودجه عمرانی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داده است، یک کارشناس و فعال حوزه عمرانی بر این باور است که اوضاع بودجه عمرانی دولت چندان رو به راه نیست. 

به گزارش اقتصادنیوز، اخیرا محمدباقر نوبخت گفته است که طبق آمار خزانه‌داری تا 25 مرداد ماه امسال حدود پنج هزار و 552 میلیارد تومان از بابت طرح‌های عمرانی پرداخت شده که این رقم نسبت به سال قبل در چنین روزی 229 درصد افزایش داشته‌است .

این در حالی است که غلامرضا سلامی، کارشناس اقتصادی و عمرانی که تجربه همکاری با بخش‌های دولتی این حوزه را هم دارد به اقتصادنیوز گفت: نمی‌توان گفت این آمار اشتباه است. اما آنچه از وضعیت بودجه عمرانی کشور و تخصیص آن بر می‌آید شاید بتوان گفت که فاجعه است. شاید تخصیص اعتبارات در سال گذشته صفر بوده که باعث شده آمار امسال نسبت به سال گذشته بیش از 229 درصد افزایش بیابید.
 
وی ادامه داد: تا جایی که اطلاع دارم هنوز به بسیاری از پروژه‌های عمرانی اعتباری تخصیص داده نشده است اما با توجه به اینکه آقای نوبخت، مسئول اعلام این آمار این چنین گفته، قطعا اتفاقاتی افتاده، اما معتقدم تخصیص بودجه‌های عمرانی امسال بسیار نگران‌کننده است.

وی در واکنش به اینکه چندی پیش یکی از معاونان وزیر راه و شهرسازی از تخصیص 30 درصد اعتبارات امسال بودجه عمرانی به اقتصادنیوز خبر داده بود، گفت: شاید اینگونه باشد اما تا جایی که من اطلاع دارم در برخی پروژه‌ها هیچ اعتباری تخصیص داده نشده‌است.

سلامی تصریح کرد: هنگامی که کسری بودجه شدید است، در درجه اول بر بودجه عمرانی فشار وارد می‎شود. اما قطعا اطلاعات سخنگوی دولت دقیق‌تر است اما تا حد اطلاع بنده کسری بیشتر به بودجه عمرانی معطوف شده است و بنابراین تخصیص کمتری هم داده می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز، هفته گذشته امیر امینی، معاون وزیر راه و شهرسازی از تخصیص 30درصد اعتبار بودجه عمرانی خبر داد و گفت که بخش کمی از این بودجه تخصیص داده شده‌ است.