کدخبر: ۱۲۷۴۸۲ لینک کوتاه

گفت‌و‌گوی اقتصادنیوز با چند نماینده مجلس:

نمایندگان مجلس چه مطالبه‌ای از عباس آخوندی دارند؟

برخی از نمایندگان مجلس از علت اصلی استیضاح وزیر راه و شهرسازی از سوی نمایندگان مجلس سخن گفتند.

فائزه برمخشاد: این پنجمین بار است که استیضاح وزیر راه و شهرسازی به میان آمده است. این بار محمد دهقان،‌ عضو هیات رئیسه مجلس در جلسه علنی روز گذشته درخواست استیضاح وزیر راه و شهرسازی را قرائت کرد و گفت: : براساس ماده 222 و 223 آیین نامه داخلی و اجرای ماده 89 قانون اساسی طرح استیضاح عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی اعلام وصول می شود و این طرح به امضای 13 نماینده رسیده که اعلام وصول می‌شود. اما دلیل اصلی و حساسیت نمایندگان مجلس نسبت به وزیر راه و شهرسازی چیست؟

در همین مورد مهدی هاشمی، رئیس کمیسیون عمران مجلس به اقتصادنیوز می‌گوید: من علی‌رغم میل باطنیم موافق استیضاح ایشان هستم به این دلیل که به نظر می‌رسد انجام وظایف خود رابه درستی انجام نمی‌دهد و ضعف‌های جدی که در وزارت‌خانه وجود دارد ما مجبور به استیضاح ایشان هستیم.

او ادامه می‌دهد: مسائل جدی از موضوع مسکن مطرح است که وزیر راه نه تنها اقدامی در این مورد نداشتند بلکه بحث مسکن مهر را با بحران‌های جدی مواجه کردند که متاقاضیان مسکن مهر تکلیف روشنی ندارند.

هاشمی تصریح می‌کند: در موضوع حوادث و ایمنی راه‌ها، هوایی و ریلی مشکلات جدی وجود دارد و حوادث تاسف باری که باعث شده عده‌ای از هموطنان ما عزادار شوند که متاسفانه تاکنون اقدام جدی را ندیدیم.

رئیس کمیسیون عمران همچنین بیان می‌کند: بعد از دو سال پیگیری دلایل استیضاح و موارد ذکر شده هفته آینده در مجلس مطرح خواهد شد و متاسفانه مجبور شدیم از این طریق وارد شویم.

حسین محمدزاده، عضو کمیسیون عمران مجلس هم در این باره می‌گوید: دو ماه پیش یکی از نمایندگان ما درخواست استیضاح وزیر راه و شهرسازی را تقدیم هیات رئیسه کرده بود.در این مورد جلسات متعددی در کمیسیون عمران تشکیل شد که محورهای اصلی استیضاح وزیر راه و شهرسازی در این جلسات به مراتب بیشتر شد و تا 36 محور هم رسید و مسائل کلی مورد بررسی قرار گرفت.

او اظهار می‌کند: در این بررسی‌ها هیچ کدام از مسائلی که ابراز شد صحت آن اثبات نشد و داده‌های محکمی در این باره ابراز نشد و اکثریت کمیسیون بر این باور بودند که استیضاح پایه و اساس درستی ندارد.

محمد‌زاده خاطر نشان می‌کند: اما اخیرا وزارت راه و شهرسازی در ارتباط با انتخابات نظام مهندسی ابلاغیه به وزیر راه و شهرسازی داد که سرو صدا به پا کرد و رئیس کمیسیون عمران درخواست بررسی جدی در این باره را ارائه داد که در پایان هم رئیس کمیسیون عمران به جمع امضاکنندگان استیضاح پیوست.