کدخبر: ۱۲۸۹۸۰ لینک کوتاه

جزئیات همکاری ایران با ۱۰کشتیرانی بزرگ دنیا

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، جزئیات برنامه این شرکت برای پیوستن به ۱۰ کشتیرانی برتر دنیا را اعلام کرد.

انتظار می رود ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی به عرصه حمل و نقل جهانی بازگردد که این بازگشت با خرید کشتی‌های کانتینربر جمعا به ظرفیت ۵۷۹هزار TEU، فله بر به ظرفیت جمعا دو میلیون DWT و تانکر به ظرفیت جمعا ۱.۶ میلیون DWT همراه خواهد بود. این کشتی‌ها تا سال ۲۰۲۰ در ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی جای می‌گیرند.

توسعه ناوگان و به روزرسانی کشتیرانی جمهوری اسلامی به علاوه ساخت کشتی‌های جدید با هزینه بالغ بر ۱۲۰ میلیارد دلار از محل حساب‌های مسدود شده ایران در بانک‌های خارجی به دلیل تحریم تأمین می‌شود.

در گزارش لویدزلیست آمده است: این شرکت حضور در توافقنامه‌های بزرگ و اشتراک گذاری کشتی‌های خود را در سر می‌پروراند و در همین خصوص مذاکراتی با شرکت کشتیرانی هند و از سرگیری روابط و همکاری‌های حمل و نقلی طی یک توافقنامه مشارکتی ایران و هند انجام داده است. توافقنامه حمل و نقل دریایی ایران و هند پس از ۳۸ سال فعالیت در سال ۲۰۱۳ و به دلیل تحریم‌ها از فعالیت باز ماند.

برنامه‌های ایران پس از تحریم‌ها در بخش صنعت، به تدریج در شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در حال اجراست. محمد سعیدی در آگوست سال جاری جایگزین محمدحسین داجمر شد و مدیریت IRISL را به عهده گرفت. داجمر پیش از این به‌واسطه تحریم‌ها در لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران قرار گرفته بود.

براساس این گفتگو که از دفتر لویدزلیست در کپنهاگ انجام شد، سعیدی گفت: تمامی محدودیت‌ها علیه ایران از ژانویه ۲۰۱۶ برداشته خواهد شد و در همین خصوص ایران برنامه ویژه‌ای برای ورود قوی و سریع به حمل و نقل جهانی دارد.

پیش از این در رسانه‌ها شاهد انتشار اخباری از کشتیرانی جمهوری اسلامی و هدف آن برای پیوستن به ۱۰ کشتیرانی برتر دنیا بودیم و هم اکنون جزئیات این طرح توسط سعیدی عنوان شد.

براساس برنامه‌های مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی، قراردادهای بزرگ ساخت کشتی در هفته‌های آتی با صرف هزینه‌هایی که به‌واسطه تجارت با چین، کره جنوبی، ژاپن و هند در زمان تحریم به دولت ایران تعلق می‌گرفت، بسته خواهد شد.

البته پس از لغو تحریم‌ها شاهد روانه شدن ۱۲۰ میلیارد دلار پول به ایران خواهیم بود. انتظار می‌رود این میزان پول صرف سفارش ساخت کشتی به خصوص در چین شود.

سعیدی در این خصوص به روابط همیشگی تجاری و مالی ایران و چین و سهولت در سفارش ساخت کشتی در کشتی سازی‌های چینی اشاره کرد.

وی از کشتی‌سازی‌های کره‌ای به منظور خرید کشتی‌های دست دوم سخن به میان آورد. به هرحال، کشتی سازی‌های چینی گزینه اول برای کشتیرانی جمهوری اسلامی محسوب می‌شوند.

سعیدی در خصوص تناژ کشتی‌ها اطلاعاتی ارائه نداد اما خبرها از دیگر منابع خبری حاکی از سفارش کشتی‌های پاناماکس و کانتینربرهای ۱۴ و ۱۸ هزار TEU به منظور رقابت با بازیگران اصلی عرصه حمل و نقل است.

در گفتگوی لویدزلیست با سعیدی، وی ورود کانتینربرهای با گنجایش ۱۰ هزار TEU را از اهداف اصلی IRISL عنوان کرد اما به هرحال تصمیم نهایی در خصوص سفارش ساخت کشتی در هفته‌های آتی اتخاذ خواهد شد.

حمل و نقل کانتینری برای سعیدی مهمترین اولویت محسوب می‌شود و وی در حال سنجش شرایط و احتمالات برای پیوستن به توافقنامه‌های اشتراک گذاری کشتی و همکاری‌های مشارکتی در عرصه بین المللی است.

سعیدی با اشاره به ناهمواری‌های موجود در بازگشت دوباره به تجارت جهانی حتی پس از لغو کامل تحریم‌ها معتقد است که IRISL با به کارگیری ترکیب هوشمندانه از انواع کشتی‌ها و تناژ جدید در ناوگان حمل و نقل و ایجاد همکاری تجاری با کشورهای مستقل همسو در آسیای میانه تغییر عمده‌ای در بازار جهانی به وجود می‌آورد.

براساس گفته‌های مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی برخلاف کانتینربرها، توسعه ناوگان حمل فله در IRISL دستکم در حال حاضر از اهمیت پایینی برخوردار است.

به هرحال با توجه به برنامه‌های توسعه ناوگان IRISL و افزایش این ناوگان از ۲.۵ میلیون DWT به ۴.۵ میلیون DWT تا سال ۲۰۲۰، این شرکت اهداف بزرگی را در سر می‌پروراند.

منبع:مهر