کدخبر: ۱۲۹۹۲۵ لینک کوتاه

صنعت هوانوردی سودآور نیست

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور از پیگیری مطالبات این شرکت از ایرلاین‌ها به صورت قضایی سخن گفت و تاکید کرد: اگر به داد فرودگاه مهرآباد نمی رسیدیم، این فرودگاه الان تعطیل شده بود.

رحمت اله مه آباد در نشست خبری با تاکید بر اینکه منابع ما بسیار محدود است، گفت: افزایش جابه جایی پروازهای بین المللی بر فراز آسمان ایران شرایطی را ایجاد کرده است تا بتوانیم بخشی از زیرساخت‌های نابود شده شرکت فرودگاه‌ها را احیا کنیم.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور افزود: اگر به داد فرودگاه مهرآباد نرسیده بودیم، این فرودگاه الان بسته می شدکه این مشکلات به واسطه کمبود منابع و کم توجهی هایی بوده که در طی این سال‌ها به این صنعت حساس شده است.

مه آبادی با اشاره به اینکه صنعت هوانوردی سودآور نیست و در دنیا بزرگترین شرکت‌های هواپیمایی حداکثر سه درصد سوددهی دارند، اظهارداشت: در خصوص بدهی ایرلاین‌ها به شرکت فرودگاه‌ها روال این بوده که به ایرلاین‌ها کمک شود، برای همین در این سال‌ها انضباط مالی لازم را شرکت‌ها اجرا نکردند.

وی ادامه داد: بخشی از شرکت‌های هواپیمایی سرمایه‌گذاری را در بخش‌های دیگر غیر از صنعت انجام می‌دهند اما بدهی خود را نمی‌پردازد. دسته دوم در شرکت خود سرمایه‌گذاری می‌کنند و توسعه ناوگان دارند اما بدهی را نمی‌پردازند. دسته سوم مربوط به ایرلاین‌های دولتی است که اینها خدمات تکلیفی دارند.

به گفته مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور، با ایرلاین‌های دولتی که خدمات می‌دهند، فعلا موضع سختگیرانه‌ای نداریم اما گروه اول و دوم باید بدهی‌های خود را به شرکت فرودگاه‌ها بپردازند.

وی با بیان اینکه محدودیتی در ارائه خدمات به شرکت‌ها تاکنون نداشته‌ایم، گفت: اما اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، مجبور هستیم از طریق قضایی مطالباتمان را پیگیری کنیم.

مه آبادی با اشاره به اینکه سیاست وزیر راه و شهرسازی این است که فرودگاه‌ها را تبدیل به شرکت‌های مجازی کنیم، افزود: این شرکت‌های مجازی وظیفه دارند تا هزینه‌ها را استحصال کنند.

وی با اعلام اینکه قرار است ۲۵۰ میلیون دلار در بخش‌های فرودگاهی سرمایه گذاری کنیم، اظهار داشت: برخی خدماتی که شرکت فرودگاه‌ها ارائه می‌کنند، به صورت رایگان است ، مانند خدماتی که به بخشهای نظامی می‌دهیم.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور درآمد شرکت فروگاه‌ها را ۴۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: هزینه‌های جاری شرکت ۸۵۰ میلیارد تومان بوده که ۲۵ درصد رشد داشته است.

منبع: مهر