کدخبر: ۱۳۱۶۹۱ لینک کوتاه

آخرین وضعیت ساخت آزادراه تهران- شمال از زبان سعیدی‌کیا

رئیس بنیاد مستضعفان از هزینه ۷۵۰۰ میلیارد تومانی ساخت آزادراه تهران – شمال خبر داد و گفت: ساخت آزادراه تهران – شمال تا پنج سال آینده به اتمام می‌رسد.

محمد سعیدی‌کیا در خصوص هزینه ساخت آزادراه تهران – شمال که از سوی شرکت‌های بنیاد مستضعفان در حال ساخت است، گفت: قطعه یک این آزادراه که از انتهای اتوبان آزادگان تا شهرستانک ادامه دارد، با حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار در حال ساخت است، همچنین قطعه دو این آزادراه که تونل شرقی و غربی البرز که بزرگ‌ترین تونل کشور به شمار می‌رود، در آن در حال ساخت است، حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه برای قطعه سه هنوز مطالعات به صورت کافی انجام نشده است، گفت: در حال حاضر یک مشاور برای قطعه سه در حال بررسی است اما پیش‌بینی ما این است که این قطعه هم از ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ میلیارد تومان هزینه داشته باشد.

رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه هر سه قطعه این آزادراه در مجموع بین ۷۲۰۰ تا ۷۵۰۰ میلیارد تومان هزینه ساخت دارد، اظهار داشت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، کل آزادراه تهران – شمال تا پنج سال آینده به پایان می‌رسد.

سعیدی‌کیا با اشاره به حضور پیمانکار چینی و پنج پیمانکار ایرانی در قطعه یک، افزود: این قطعه که بیش از ۶۰ کیلومتر مسیر را کوتاه می‌کند، در اوایل سال ۹۶ به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با بیان اینکه پیمانکاران در قطعه دو برای ساخت تونل البرز هم مشغول کار هستند، افزود: امیدواریم تونل شرقی همزمان با این برنامه مجوز بگیرد و ساخت آن آغاز شود که برآورد ما این است مابقی قطعه دو هم تا یک سال آینده به بهره‌برداری برسد.

رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با اشاره به ساخت قطعه سه، افزود: ساخت این قطعه بین چهار تا چهار و نیم سال زمان می‌برد و طول آن ۴۰ کیلومتر است که ساخت هر سه این قطعه‌ها با یکدیگر انجام می‌گیرد تا ظرف پنج سال آینده تمام شود.

منبع: مهر