کدخبر: ۱۲۴۵۰۳ لینک کوتاه

بررسی صدور پروانه‌های ساختمانی در ۴ سال اخیر

ساخت‌وساز در پایتخت نصف شد/سال ۹۳ بدترین سال ساخت‌وساز تهران

براساس آخرین گزارش بانک مرکزی از شاخص‌های اقتصادی در سال گذشته، تهران بیشترین سهم کاهش صدور پروانه‌های ساختمانی را به خود اختصاص داده‌است .

  به گزارش اقتصادنیوز، در آمار اعلام شده از تعداد کل پروانه‌های ساختمانی در کشور ، تعداد پروانه‌های صادر شده در چهارسال اخیر(90 تا 93) دچار نوسان‌هایی بوده است.
  
همچنین این آمار در کل کشور به‌گونه‌ای است که سال 93 نسبت به سال گذشته خود با کاهش 32درصدی در میزان پروانه‌های صادر شده همراه شده‌است .

در گزارش بانک مرکزی آمده است شهر تهران در سال 93 نسبت به سال 92 با کاهش 51درصدی در تعداد صدور پروانه‌های ساختمانی مواجه شده‌ است که در مقایسه با چهار سال گذشته‌اش بیشترین سهم کاهش صدور پروانه‌ها را به خود اختصاص داده است.
  
پس از آن نیز سال 91 نسبت به سال 90 با کاهش 22 درصدی صدور پروانه‌ها مواجه شده‌است. البته سال 92 نسبت به سال 91 در میزان صدور پروانه‌ها بهتر عمل کرده است، به گونه‌ای که میزان صدور پروانه‌های ساختمانی در این مدت با کاهش 17 درصدی همراه شده است .

بر این اساس میزان صدور پروانه‌های ساختمانی در تهران در سال گذشته در حالی 10 هزار و 184 فقره گزارش شده که این میزان در سال 92 معادل 21 هزار و 150 فقره بود.

روند نزولی پروانه‌های ساختمانی در کل کشور را نیز در نمودار زیر می‌توانید مشاهده کنید.