کدخبر: ۱۲۷۴۵۸ لینک کوتاه

واکنش یک مقام وزارت راه‌وشهرسازی به مسکن‌خواری

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: مسکن کالایی است که حدود و ثغور دارد و هیچ کس نمی‌تواند آن را بدون اذن مالک به مالکیت خود درآورد؛ بنابراین واژه مسکن‌خواری صحیح نیست.

به گزارش اقتصادنیوز، در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر وقوع پدیده‌ای به‌نام «مسکن‌خواری» در روزهای اخیر، حالا مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفته است که پدیده احتکار مسکن و مسکن‌خواری مورد تایید وزارتخانه نیست.

به گزارش اقتصادنیوز، علی چگینی درباره موضوع مطرح شده با عنوان احتکار مسکن و مسکن‌خواری گفته است که اصطلاح مسکن‌خواری به لحاظ علمی واژه درستی نیست؛ وقتی از زمین‌خواری یا دریاخواری بحث می‌شود به این دلیل است که فردی مکانی که حدود و ثغور خاصی ندارد را به ملکیت خود درمی‌آورد؛ اما «مسکن»، حدود و ثغور و مالک دارد و مالک مسکن یا در آن ساکن است یا واحد مسکونی خود را خالی گذاشته و درب آن را قفل کرده است؛ به هر حال هیچ فردی بدون اجازه مالک نه می‌تواند به آن وارد شود و نه می‌تواند در آن دخل و تصرف کند.

آن طور که پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده، مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: وقتی واحدهای مسکونی فروخته یا اجاره داده شوند همه این فعل و انفعالات با اجازه مالک رخ می‌دهد و نقل و انتقال ملک به صورت قانونی انجام می‌شود؛ بنابراین ما اعتقادی نداریم که در بازار مسکن چنین فعالیت‌های پنهانی وجود دارد.

وی افزود: بیشتر فروشندگان و تولیدکنندگان مسکن در فضای کنونی کشور با معضل کمبود مشتری و خریدار روبه‌رو هستند؛ ضمن اینکه در نقاط مختلف کشور بازار مسکن در رکود است؛ تعداد کمی پروانه ساختمانی صادر می‌شود و تولیدات گذشته مسکن نیز آماده عرضه به بازار است و همین موضوع سبب وضع مالیات بر خانه‌های خالی شده است.

چگنی خاطرنشان کرد: البته ممکن است یک نهادی وارد بازار شود و به قصد انباشت مسکن، تعدادی خانه خریداری کند که الآن اطلاعی درباره انجام شدن یا نشدن این اقدام ندارم اما به طور کلی با وجود رقم فعلی سود بانکی بعید می‌دانم که فردی با این نیت وارد بازار مسکن شود؛ چون فروشندگان موجود نیز به دنبال مشتری هستند تا بتوانند خانه‌های خود را به او بفروشند.

این اقتصاددان تاکید کرد:‌ بنابراین این تحلیل که در حال حاضر عده‌ای به دنبال انباشت مسکن برای فروش به قیمتی گزاف در آینده هستند از سوی وزارت راه و شهرسازی مورد تأیید نیست. ما معتقدیم که باید مسکن تولید شود و نیازمندان به این کالا آن را خریداری کنند تا گردش مالی برای این بخش ایجاد شود و تولیدکننده دوباره به ساخت و ساز جدید بیندیشد؛ ثمره این اتفاقات اشتغالزایی و رونق تولید در کشور است که به رشد اقتصادی و رونق کسب و کار منجر می‌شود. بنابراین هم این موضوع مطرح شده درباره احتکار مسکن بی‌معنی است و هم واژه مسکن‌خواری در ادبیات اقتصادی جایگاهی ندارد.

به گزارش اقتصادنیوز، در دوماه اخیر پدیده‌های زمین خواری درگردنه حیران،خلخال و برخی شهرهای دیگر صورت گرفت و پس از آن نیز دریاخواری و کویرخواری از سوی برخی مطرح شد که حال گفته شده است ستاد ویژه‌ای برای رسیدگی به این پرونده‌ها تشکیل شده است.

دو روز گذشته نیز موسسه پژوهشی مدیریت و اقتصاد مسکن نوین (مأمن) گزارشی مبنی بر پدیده احتکار زمین منتشر کرد که در آن ذکر شده است احتکار مسکن با توجه به افت شدید عرضه واحد مسکونی در انتهای سال ۹۵ و ابتدای سال ۹۶ از سوی مسکن‌خواران و محتکران مسکن دنبال می‌شود؛ چرا که با توجه به کاهش شدید صدور پروانه ساختمانی در سال‌های ۹۳ و ۹۴، عرضه واحد مسکونی ساخته شده و آماده در دو سال آینده با افت فراوانی روبه‌رو می‌شود و در نتیجه فضا برای جولان محتکران و مسکن‌خواران باز خواهد شد.