کدخبر: ۱۳۱۲۹۷ لینک کوتاه

اقتصادنیوز در گفت‌وگو با فعالان بازار بررسی کرد:

چرا معاملات مسکن در تابستان امسال کاهش یافت؟

کاهش شدید میزان معاملات مسکن در تابستان ۹۴ چه دلیلی دارد؟ برخی از مشاوران املاک به این سوال پاسخ داده‌اند.

ساره ناصری: بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران، میزان معاملات مسکن، یعنی هم میزان خرید و فروش ملک و هم میزان رهن و اجاره آن در مقایسه با تابستان سال گذشته بسیار کم شده، بر اساس این آمار میزان خرید و فروش ملک‌های کلنگی 40.1 درصد و ساختمان‌های مسکونی 20.7 درصد کاهش و میزان رهن و اجاره منزل‌های مسکونی 16 درصد کاهش یافته است.

اما بازار مسکن بیش از دو سال است که در رکود به سر می‌برد، بنابراین این کاهش شدید میزان معاملات در تابستان 94 چه دلیلی دارد؟ برخی از مشاوران املاک به این سوال پاسخ داده‌اند.

یکی از مشاوران مسکن به اقتصادنیوز گفت: یکی از دلایلی که باعث کاهش میزان خرید و فروش املاک در تابستان 94 شد، این بود که اکثر مردم منتظر شنیدن خبری از لغو تحریم‌ها و توافق میان ایران و گروه 1+5 بودند و به همین علت معامله‌ای انجام نمی‌دادند و به همین دلیل میزان معاملات نسبت به تابستان سال گذشته بسیار کمتر شد.

یکی دیگر از مشاوران املاک بیان کرد: یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش معاملات مسکن، گران بودن آن است و به دلیل اینکه کسی پولی برای خریدن ملک ندارد، در نتیجه میزان معاملات کاهش پیدا می‌کند و این حدود دو سه سالی است که در بازار مسکن اتفاق افتاده و روز به روز هم بدتر شده و رکودی شدید را در بازار به وجود آورده است.

یکی دیگر از مشاوران املاک در این مورد گفت: به دلیل رکود شدید در بازار مسکن،‌ دیگر هیچ کسی حاضر به خریداری خانه نیست و همه منتظرند تا بازار کمی رونق گیرد.

مشاور املاک دیگری گفت: به دلیل اینکه سود بانک‌ها روز به روز زیادتر می‌شود، بنابراین سرمایه‌داران، پول‌هایشان را در بانک می‌گذارند، در نتیجه میزان ساخت و ساز کاهش پیدا می‌کند و نهایتاً میزان خرید و فروش نیز کم می‌شود و افراد ترجیح می‌دهند که پول‌شان را در بخش‌های دیگری سرمایه‌گذاری کنند.

او در ادامه گفت: در تابستان امسال، میزان رهن و اجاره‌ها به اندازه سال‌های گذشته بود و حداقل ما چنین کاهشی در میزان رهن و اجاره‌ها حس نکردیم.

مشاور املاک دیگری بیان کرد: رکود در بازار مسکن عامل اصلی کاهش معاملات به شمار می‌رود و اینکه بازار مسکن دو سه سالی است که دچار رکود شده، درست است، اما این وضعیت روز به روز بحرانی‌تر می‌شود و همچنین توان مالی مردم به دلیل تورم پایین‌تر می‌آید و باعث می‌شود که قدرت خریداری ملک را نداشته باشند.

او در ادامه در رابطه با کاهش رهن و اجاره مسکن در تابستان 94 گفت: به دلیل تورم، رهن و اجاره‌‌ها در تابستان 94 بسیار بالا رفت، در نتیجه مالکان و مستاجران زیادی امسال بین خودشان قراردادهایشان را تمدید کردند، بنابراین این معاملات تمدید شده در لیست آمار قرار نگرفته و در نتیجه اعلام شده است که میزان رهن و اجاره‌ها نیز کاهش یافته است؛ اما در حقیقت این گونه نیست، زیرا مسکن نیاز اول هر خانواده‌ای است و در هر صورتی که باشد باید آن را تهیه کند.