کدخبر: ۱۲۶۱۴۴ لینک کوتاه

معرفی کتاب «کالبدشناسی حباب‌های بازار سهام»

نقطه‌ضعف نظریه‌ها در توضیح حباب

این روزها واژه حباب در بازارهای سهام تکراری شده است؛ اما هنوز شناخت دقیقی از آن وجود ندارد. سوال اینجاست که نقطه‌ضعف نظریه‌های اقتصادی در خصوص توضیح این وضعیت بازارها چیست؟ کتاب «کالبدشناسی حباب‌های بازار سهام» در پی پاسخ به این پرسش است.

 عنوان: «کالبد شناسی حباب‌های بازار سهام»
نویسنده: گئورگی کومارومی
مترجم: مریم ذوالفقار روشن
انتشارات: دنیای اقتصاد

به گزارش اقتصادنیوز، اقتصاددانان، اغلب اصطلاح «حباب بازار سهام» را برای تأیید تحلیل خود از بازار یا در توضیح رویدادهای گذشته و حال به کار می‌گیرند. این اصطلاح، بخشی از واژگان حرفه آنها و یکی از تعابیر رنگارنگ و تأثیرگذار مورد استفاده در علم اقتصاد است. اما حباب دقیقاً چیست؟

پرسش علمی این کتاب از نقل قولی که در آغاز آن بحث شده، برمی‌آید: حباب قیمت چرا و چگونه تشکیل می‌شود و می‌ترکد، شرایط لازم و کافی آن چیست؟ برخی از مطالعات پیشین به این پرسش‌ها پرداخته‌اند و از دهه 1990 به بعد با تعداد روزافزون مقالات و مطالعات علمی و شبه‌علمی با موضوع تغییرات قیمت بازار سهام مواجه هستیم. اما از طیف وسیع تحقیقات به عمل آمده نتایج متناقض و نه چندان باثباتی بیرون آمده که بعضا حتی وجود خود حباب‌ها را زیرسؤال می‌برد. مولف این کتاب، کوشیده است به نقطه ضعف‌ نظریه‌های اصلی بپردازد.

نویسنده در این کتاب می نویسد: «من قصد دارم به نقطه ضعف نظریه های اصلی بپردازم و همچنین کوشش خواهم کرد تا تفاسیر مربوط به حباب بازار سهام را در یک چارچوب مفهومی معتبر واحد ادغام کنم. این نوشتار بر اساس رساله دکترایم در صدد یافتن پاسخی برای این پرسش است که چه وقت می توانیم پدیده ای در بازار سهام را حباب بنامیم.»

این کتاب در چهار فصل به بررسی موضوع حباب در بازار سهام می‌پردازد و مدل بازار مجارستان را برای این بررسی، پایه قرار می دهد. ویژگی این کتاب معرفی مجموعه کتاب‌های موسسه تحلیلگران مالی رسمی/ حرفه‌ای/ خبره هند (ICFAI) در صفحه نخست است که به خواننده کمک می‌کند، شناخت بیشتری از موضوعات مالی که اقتصادها با آنها درگیر هستند، پیدا کند.