کدخبر: ۱۳۸۷۹۹ لینک کوتاه

۸۰ درصد اراضی ملی استان سند مالکیت دارند

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت: تا‌کنون ۸۰ درصد از اراضی ملی البرز سند ملی و مالکیت به نام دولت جمهوری اسلامی ایران را دریافت کرده‌اند.

عبدالرضا ابراهیمی به اجرای طرح کاداستر اشاره کرد و گفت: این طرح که به منظور کاهش تخریب و تصرف اراضی ملی به صورت لیستی منظم شده تهیه و تنظیم می‌شود برای تعیین حدود و شناسایی اراضی ملی به کار می‌رود.

وی افزود: نقشه‌های کاداستری از سال 90 تا 93 در 77 پلاک برای 94 هزار و 364 هکتار و در سال 94 نیز در 10 پلاک برای 43 هزار هکتار از اراضی و عرصه‌های ملی تهیه شده است.

این مسوول همچنین به تهیه سند تک برگی برای اراضی ملی در استان اشاره کرد و گفت: در سال‌های بین 93- 90 در این استان برای 45 هزار و 171 مترمربع از عرصه‌های ملی و در سال 94 نیز برای 8690 هکتار در مجموع در 37 پلاک سند تک برگی اخذ شده است.

ابراهیمی به اخذ سند مالکیت 350 هزار و 893 هکتار از اراضی ملی و دولتی به نام جمهوری اسلامی اشاره کرد و افزود: اخذ این اسناد به منظور اجرای طرح ممیزی اراضی و تفکیک مستثنیات و رسیدن به اهدافی چون شناسایی و تشخیص عرصه‌های منابع طبیعی و اعمال و ارتقای حاکمیت دولتی بر منابع و عرصه‌های ملی کشور است.

معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز، فراهم کردن بستر فعالیت جهت جلب مشارکت و سرمایه‌گذاری در عرصه‌های منابع طبیعی، ایجاد زمینه مناسب جهت جلوگیری از تخریب و تجاوز به اراضی ملی، بهنگام کردن نقشه‌های سنواتی با توجه به پیشرفت تکنولوژی به منظور تولید نقشه‌های کاداستر غیرشهری و بهینه سازی مدیریت بر عرصه‌های ملی و دولتی را از دیگر اهداف اخذ سند مالکیت به نام جمهوری اسلامی دانست.

وی بیان کرد: با اخذ این اسناد حدود 80 درصد اراضی ملی استان دارای سند به نام دولت جمهوری اسلامی ایران با نمایندگی سازمان جنگ‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور شده است. تاکنون 34 درصد عرصه‌ها دارای سند تک برگی و 66 درصد مابقی در مراحل پیگیری اخذ سند تک برگی هستند.

ابراهیمی اظهار کرد: در اجرای قانون تعیین تکلیف اراضی اختلافی موضوع اجرای ماده 56 قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع کشور طی سال‌های 1390 تا 1394، تعداد 166 پرونده در سطح استان در هیات ماده واحده تعیین تکلیف شده است.

منبع: ایسنا