کدخبر: ۱۰۰۰۲۷ لینک کوتاه

گلایه آخوندی از معماری و شهرسازی ایرانی

بی قانونی های دهه ۶۰ هنوز ادامه دارد

ز اواخر دهه ۱۳۶۰ بی قانونی در ساخت و ساز شهری همه گیر شد و هنوز جامعه علمی و فرهنگی اهمیت موضوع معماری را درک نکرده است

به گزارش اقتصاد روز به نقل از مهر، وزیر راه و شهرسازی ادامه روند شهرسازی بدون ضابطه را یک صدمه بزرگ برای کلان شهرها عنوان کرده است.
عباس آخوندی با بیان اینکه از اواخر دهه 1360 بی‌قانونی در ساخت و ساز شهری همه‌گیر شد، گفت: هنوز جامعه علمی و فرهنگی اهمیت موضوع معماری را درک نکرده است.
وی در جلسه  کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی که به بررسی موضوع «معماری اسلامی ـ ایرانی» اختصاص داشت، گفت: معماری و شهرسازی یکی از اصلی‌ترین نمودهای سبک زندگی در هر جامعه است اما متاسفانه وضعیت فعلی معماری و شهرسازی در کشور مطلوب نیست و ما در وزارت راه و شهرسازی اصرار داریم تا این روند را بهبود ببخشیم.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه شاید در طول دوره 4 ساله اقدامات یک وزیر به نتیجه نرسد، اظهار داشت: اما می‌توان در همین مدت بنیان یک حرکت را ایجاد کرد.
آخوندی با انتقاد از اینکه حاشیه‌نشینی در شهرهای بزرگ کشور یک محیط مناسب برای انواع ناهنجاری‌های فرهنگی را ایجاد کرده است و رفع این معضل یک عزم ملی را می‌طلبد، گفت: در شهرهای بزرگ نیز مشکل فروپاشی مرکز شهر که هسته اصیل و نمایانگر هویت آن شهر است، ما را رنج می‌دهد و در این شهرها به ویژه در تهران باید برای جلوگیری از این روند فکری شود.