کدخبر: ۱۰۰۱۷۴ لینک کوتاه

معاون وزیر نیرو:

کلان شهرهای ایران در معرض تنش آبی

مصارف و منابع قابل تامین در ۵۱۷ شهر در نقطه سر به سر قرار دارد.چنانچه ۱۰ درصد در مصارف مشترکان صرفه جویی شود، تابستان امسال با کمترین محدودیت سپریمی شود.

 

به گزارش اقتصاد روز و به نقل از  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، معاون وزیر نیرو در آمور آب و آبفا شمار مشترکان آب کشور را 19 میلیون فقره شامل پنج میلیون مشترک روستایی و 14 میلیون مشترک آب شهری اعلام کرد و گفت 517 شهر در معرض تنش آبی هستند.
 میدانی گفت: مصارف و منابع قابل تامین در این شهرها در نقطه سر به سر قرار دارد در حالی که باید 25 درصد ضریب اطمینان وجود داشته باشد.
میدانی اعلام کرد هم اکنون تهران و 10 کلانشهر دیگر شامل اراک، اصفهان، شیراز، قزوین، قم، کرج، کرمان، مشهد، همدان و یزد در معرض تنش آبی قرار دارند.

 وی با بیان آنکه برای تامین آب شرب مورد نیاز کشور در تابستان جاری با 38 مترمکعب در ثانیه کمبود مواجه هستیم، تصریح کرد: چنانچه 10 درصد در مصارف مشترکان صرفه جویی شود، می توانیم تابستان امسال را با کمترین محدودیت و مشکل سپری کنیم.
به گفته وی، در شرایط کنونی 37 میلیون نفر از جمعیت کشور در معرض تنش آبی قرار دارند که این میزان 50 درصد جمعیت کشور را شامل می شود.