کدخبر: ۱۰۰۱۹۱ لینک کوتاه

محدود کردن مالکیت موسسات عمومی و غیردولتی تصویب شد

پس از تایید شورای نگهبان، موسسات عمومی و غیردولتی و شرکت های تابعه و زیرمجموعه آنها تنها حق مالکیت مستقیم و غیرمستقیم مجموعا حداکثر تا ۴۰ درصد سهم بازار کالا و یا خدمات را دارا خواهند بود.

به گزارش اقتصاد روز، از صحن علنی مجلس ، بر اساس مصوبه مجلس، موسسات عمومی و غیردولتی و تمام شرکت های وابسته به آن ها از این پس مجاز نیستند که بیش از 40 درصد در هر واحد اقتصادی و تولیدی سهام داشته باشند. حتی اگر این واحد تولیدی و اقتصادی پیش از این در مالکیت صدرصدی این مجموعه ها قرار داشته باشد.

بر اساس طرح اصلاح چند ماده از اصل 44،  که با رای نمایندگان به تصویب رسید  و پس از تایید شورای نگهبان، 
موسسات عمومی و غیردولتیکه براساس قانون مجوز فعالیت اقتصادی را دارند و شرکت‌های تابعه و زیرمجموعه آنها تنها حق مالکیت مستقیم و غیرمستقیم مجموعا حداکثر تا 40 درصد سهم بازار کالا و یا خدمات را دارا خواهند بود.

همچنین براساس این ماده موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی می‌توانند واحدهای تولیدی و خدماتی با مالکیت صد درصدی احداث نمایند که در این صورت مکلف اند حداکثر تا 4 سال پس از بهره برداری، سهام مدیریتی خود در هر بنگاه را تا سقف مشخص شده در این ماده (40 درصد) کاهش دهند.

طراحان این طرح دلیل این امر را ایجاد شرایط رقابتی سالم و ایجاد امنیت سرمایه و تسهیل حضور بخش‌های خصوصی ، غیر دولتی و تعاونی در فعالیت‌های اقتصادی را تعیین کردند. به گفته موافقان و طراحان، در حال حاضر برخی از نهادهای عمومی غیردولتی با انحصار و رانت اقتصادی فضا را برای بخش خصوصی از بین برده اند و از این پس این موسسات تنها مجاز به مالکیت های 40 درصدی خواهند بود. 

بر این اساس طرح اصلاح موادی از قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی با ماده 2 این طرح با 154 رای موافق، 2 رای مخالف و 7 رای ممتنع از مجموع 200 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس به تصویب رسید.