کدخبر: ۱۰۰۲۰۴ لینک کوتاه

علی مطهری مطرح کرد:

مجمع تشخیص مصلحت نظام نباید تبدیل به مجلس سنا شود

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه دخالت نظرات مجمع تشخیص مصلحت نظام در روند قانونگذاری به صلاح مجلس و کشور نیست، گفت: رئیس مجلس اجازه ظهور پدیده ای چون مجلس سنا را ندهد.

به گزارش اقتصاد روز، علی مطهری درحین بررسی طرح اصلاح موادی از قانون اصل 44، در قالب تذکر گفت: آقای رئیس، دستورالعملی که روز گذشته شما به کمیسیون‌ها ارسال کردید مجلس را امر قانونگذاری محدود می‌کند و به معنای پدید آمدن جایگاهی حتی بالاتر از مجلس سنا به نام مجمع تشخیص مصلحت نظام خواهد بود پس اجازه ظهور پدیده ای چون مجلس سنا را ندهید.

وی در ادامه گفت: مجلس سنا به این معناست که مصوبات مجلس شورا را بررسی و تصویب می‌کند در حالیکه در اینجا مجمع تشخیص مصلحت نظام باید پیش از اینکه طرحی در مجلس مطرح شود نظر خود را ارائه کند و نمایندگان باید طبق نظر مجمع تصمیم‌گیری کنند که آیا می‌توانند وارد یک طرح شوند یا نه.

مطهری خاطر نشان کرد: این اقدام به هیچ وجه به صلاح مجلس و کشور نیست و اساساً یک نوع مشارکت مجمع تشخیص مصلحت نظام در امر قانونگذاری به شمار می‌رود به این معنی که در یکی از مراحل قانونگذاری مجمع ورود پیدا می‌کند و در همان اولین مرحله مجمع به موضوع ورود پیدا می‌کند در حالیکه این خلاف فصل ششم قانون اساسی و بویژه اصل 74 قانون اساسی است.

نماینده مردم تهران ادامه داد: در حال حاضر مسأله انطباق با سیاست های کلی نظام توسط خود نمایندگان رعایت می‌شود و علی‌القاعده مفهوم آئین نامه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز باید همین باشدکه مجلس نظر مشورتی مجمع را لحاظ کند و این کاری است که در حال حاضر در حال انجام است، بنابراین هیچ اقدام و بایدی نباید در کار باشد و تصمیم‌گیر اصلی مجلس است و نباید مجمع تشخیص در قانونگذاری دخالت داشته باشد.