کدخبر: ۱۰۰۳۱۷ لینک کوتاه

پاسخ روسیه به تحریمهای غرب

مذاکرات روسیه و چین برای ایجاد اقتصاد بدون دلار

مقامات روسیه اعلام کردند در مورد حذف دلار از سبد ارزی و استفاده از ارزهای دیگر به جای دلار توافق کرده اند و در این زمینه با مقامات چین و ایران هم مذاکراتی انجام داده اند.مقامات روسیه تاکید کردند اگر این طرح در هر سه کشور انجام شود، تاثیر بزرگی در کاهش قدرت و تسلط اقتصادی امریکا در اقتصاد دنیا خواهد داشت.

به گزارش اقتصاد روز به نقل از صدای روسیه ،مقامات اقتصادی روسیه در روزبیستم ماه می سال 2014 میلادی به چین سفر می کنند تا در مورد" سیستم مالی بدون دلار " با سران اقتصادی این کشور صحبت کنند.

وزیر اقتصاد روسیه با اشاره به این مطلب که مطالعات اولیه در مورد نحوه جایگزینی روبل و دیگر واحدهای پولی آسیایی با دلار انجام شده است و مقامات چین هم با کلیات آن موافق هستند گفت:"آمریکا تصور می کند این کشور تنها اقتصاد مسلط بر دنیا است و می تواند از طریق بازار دلار اقتصاد جهان را تصاحب کند. ما با این سیستم مالی تازه از قدرت اقتصادی امریکا می کاهیم. بعد از بحران در کشور اوکراین و تحریمهای غرب علیه روسیه ، روسها از تمهیداتی برای ضربه زدن به اقتصاد غرب استفاده کردند."

وزیر اقتصاد کشور روسیه تاکید کرد:" اگر ایران و روسیه و چین بتوانند دلار را با واحدهای پولی دیگر جایگزین کنند اقتصاد کشور امریکا به شدت تحت تاثیرقرار می گیرد. "

وی ادعا کرد در مورد خارج کردن دلار از سبد مبادلات ارزی و ارزهای مورد استفاده در فضای تجاری با مقامات دو کشور چین و ایران مذاکراتی انجام شده است ولی نتیجه نهایی این مذاکرات اعلام نشده است."

بعد از بحران در کشور اوکراین ، مقامات غربی از تحریمهایی علیه روسیه صحبت کردندکه این تحریم ها می توانست در مسیر صادرات گاز روسیه به کشور های اروپایی مانع ایجاد کند . مساله ای که بیشتر از روسیه برای اروپایی ها مشکل آفرین خواهد بود و می تواند امنیت انرژی اروپا به خصوص درفصل های سرد را از بین ببرد.اما مقامات روسی در پاسخ به این تحریمها بیان کردند که بازارهای هدف خود را تغیر می دهند وگاز طبیعی تولید روسیه را جای اروپا وارد بازار چین و هند و دیگر کشورهای آسیایی می کنند.

وزیر انرژی روسیه دریک سخنرانی که بازتاب جهانی زیادی داشت گفت :" تولید کنندگان منابع انرژی و فراورده های انرژی در روسیه بازار هدف خود را کشورهای در حال توسعه آسیایی به خصوص هند و چین انتخاب کرده اند."

بعد از انتشار این سخنرانی اخباری از اروپا به گوش رسید که مقامات اروپایی اعلام کرده بودند تحریم روسها کارنادرستی بوده است و باید از روشهای دیپلماتیک برای حل اختلاف ایجاد شده به روسیه استفاده می شد.

الن کولای یکی ازتحلیل گران مرکز مطالعات اقتصاد و انرژی در فرانسه می گوید:"در سالهای گذشته روسها به دلیل اختلافات مالی با اوکراین چندین بار در فصلهای سرد اقدام به قطع صادرات گاز به اوکراین کردند . این سیاست که برای راضی کردن اوکراین به پرداخت بدهی ها یا جلب رضایت آنها برای افزایش قیمت گاز صادراتی از روسیه به اوکراین اتفاق افتاده بود نشان داد که روسها برای حفظ منافع مالی خود از هیچ کاری فروگذار نمی کنند . حال اروپایی ها نگران هستند که روسیه در پاسخ به این تحریمها اقدام مشابهی انجام دهد و به همین دلیل در تب و تاب جایگزینی روسیه افتاده اند . از طرف دیگر در تلاش هستند تاقبل از این جایگزینی، تنشهای موجود بین اروپا و روسیه را به حداقل برسانند."

اما روسها به این سیاست اکتفا نکردند و اعلام کردند دلار را از سبد ارزهای مبادلاتی خود حذف می کنند . طرحی که ایران هم کم بیش در سالهای تحریم غرب علیه برنامه هسته ای اش اجرا کرد و سهم دلار را در میان ارزهای مورد استفاده در تجارت کم کرد . وزیر اقتصاد کشور روسیه در هفته گذشته تاکید کرد روسیه مصرانه تلاش می کند تا نقش دلار را در اقتصادش از بین ببرد و سیستم مالی بدون دلار را جایگزین سیستم موجود کند.

وزیر اقتصاد این کشور در مصاحبه ای با شبکه خبری صدای روسیه گفت:" ما درصدد هستیم تا نقش روبل روسیه را در تجارت خود بیشتر کنیم و سهم دلار را در سبد ارزی و در تعاملات تجاری به حداقل برسانیم.وی با تاکید بر این نکته که بانک مرکزی کشور روسیه کاملا برای این تغیر در سیستم مالی آمادگی دارد افزود:"بانک مرکزی و سیستم بانکی آماده است تا مبادلات تجاری انجام شده با روبل را مدیریت کند و از اسناد اعتباری مناسب با این سیستم جدید استفاده کند."