کدخبر: ۱۰۰۳۲۵ لینک کوتاه

واعظی: ظرفیت اینترنت پرسرعت کاربران خانگی مطلوب نیست

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: طبق برنامه پنجم توسعه قرار بود در رتبه بندی بین المللی حوزه فاوا در جایگاه دوم باشد اما در جایگاه ۱۳ تا ۱۵ هستیم.

به گزارش اقتصاد روز به نقل از فارس، محمود واعظی اظهار داشت: طبق گزارش اتحادیه جهانی مخابرات تا 6 ماه آینده تعداد کاربران اینترنت جهان به 3 میلیارد نفر می‌رسد و 45 درصد خانه‌ها به اینترنت متصل خواهند شد.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: تعداد مشترکین تلفن همراه نیز به 7 میلیارد نفر یعنی در حدود جمعیت جهان می‌رسد.
 
وی گفت: هم‌اکنون ضریب نفوذ دسترسی باند پهن در کشورهای توسعه یافته 80 درصد و در کشورهای در حال توسعه 30 درصد است.همچنین حجم اطلاعات الکترونیکی جهان سالانه 40 درصد رشد می‌کند.
 
واعظی گفت: هدف برنامه پنجم توسعه دسترسی 60 درصد خانوارها و 100 درصد کسب و کارها به باند پهن است، اما میزان پیشرفت برنامه در ابتدای دولت یازدهم 15 درصد بوده است.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: همچنین در رتبه‌های بین‌المللی حوزه فاوا در منطقه طبق  برنامه پنجم توسعه قرار بود در جایگاه دوم باشیم اما در جایگاه 13 تا 15 هستیم.
 
وی گفت: وضعیت دسترسی پر ظرفیت به شبکه مخصوصا برای کاربران خانگی با سطح مطلوب فاصله زیادی دارد.
 
واعظی گفت: با توجه به حمایت دولت تدبیر و امید، دو محور را مورد توجه جدی قرار خواهیم داد، نخست توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان موتور محرک در تمامی حوزه‌ها و دوم هوشمندسازی و چابک‌سازی فعالیت‌های دولت در سطح بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: در این راستا دولت اجرای کامل برنامه توسعه شبکه باند پهن در چارچوب شبکه ملی اطلاعات را در دستور کار دارد و امیدواریم مردم ایران در نیمه دوم امسال با دسترسی به نسل سوم و چهارم تلفن همراه تحولی را در دسترسی به باند پهن تجربه کنند و تلاش می‌کنیم در دو سال باقیمانده از برنامه پنجم حداکثر عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم.
 
وی یادآور شد: همچنین سیاست وزارتخانه حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است و در این راستا در خصوص بازنگری پروانه‌های موجود و صدور پروانه‌های جدید اقدام خواهیم کرد.