کدخبر: ۱۰۰۳۴۲ لینک کوتاه

زیباکلام:

سکوت تیم هسته ای بهترین حربه در برابر انتقادهاست

یک استاد دانشگاه معتقد است که سیاست صبر و سکوت مقامات ایرانی بهترین شیوه در جهت پیشبرد مذاکرات است و نباید با پاسخگویی به برخی انتقادها در ورطه نادرستی افتاد

صادق زیباکلام در گفت و گو با اقتصاد روز، در رابطه با اختلافات ایران و 1+5 که تدوین پیش نویس توافق جامع هستی را کان لم یکن کرد،گفت:موضوعات بسیاری در عدم توافق طرفهای مذاکره کننده پرونده هسته ای ایران نقش داشتند.

وی افزود: یکی از موضوعات آن است که ایران می خواهد زمان کوتاهی پس از توافق،شاهد لغو تمامی اشکال تحریمی باشد این در حالی است که طرف مقابل تلاش می کند تا این تحریم ها به صورت تدریجی از میان برداشته شود.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: یکی دیگر از موضوعات مناقشه برانگیز برخورداری ایران از سیستم موشکی دوربرد است .کشورهای غربی تمایل دارند تا با محدود کردن توان دفاعی ایران اجازه ندهند که اگر روزی روزگاری این کشور به سلاح هسته ای دست پیدا کرد،امکان استقرار آن را بر روی موشک های خود داشته باشد.
وی با طرح این موضوع که تدوین برنامه زمان بندی شده برای عادی سازی برنامه هسته ایران یکی دیگر از موضوعات مورد اختلاف بود،متذکر شد:ایران خواستار تعیین زمانی برای برون رفت از شرایط فعلی است اما کشورهای غربی تصمیمی برای اجرای این سیاست ندارند.

زیباکلام معتقد است که افزایش بازرسی و نظارت ها قطعا یکی از موارد مورد اختلاف مذاکره کنندگان پرونده هسته ای ایران است که از سوی هیات ایرانی رد شده است.

وی سیاست سکوت مذاکره کنندگان ایرانی را بهترین روش برای پیشبرد گفت و گو با اعضای گروه 1+5 دانست و افزود:این سیاست از سوی طرف غربی هم در پیش گرفته شده است.

این استاد دانشگاه گفت:برخی در ایران براین باورند که هر گونه توافق با 1+5 همراهی با آمریکا است و از این جهت باید با آن مخالفت کرد اما به اعتقاد بنده تاکید بر ادامه مذاکرات بهترین روش در جهت دستیابی به یک توافق جامع است و چه بسا این مذاکرات در دور آتی به نتیجه برسد.