کدخبر: ۱۰۰۳۵۱ لینک کوتاه

رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۳ به منفی ۱.۷ درصد رسید

موسسه تحقیقاتی کیو ان بی در گزارشی رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۳ را منفی ۱.۷ درصد برآورد کرد.

به گزارش اقتصاد روز، موسسه تحقیقاتی کیو ان بی در گزارشی اعلام کرد، رشد تولید ناخالص داخلی واقعی در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در سال 2013، 4.1 درصد برآورد شده است که در این میان قطر با 6.5 درصد بیشترین رشد را شاهد بوده است. دیگر کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا رشدی 2.7 درصدی داشته اند.
پیش بینی می شود ترمیم تقاضا برای انرژی و سرمایه گذاری های عظیم رشد تولید ناخالص داخلی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس را شتاب ببخشد. بقیه کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا نیز همچنان عقب تر از این کشورها حرکت خواهند کرد. برای افزایش رشد اقتصادی در خاورمیانه و شمال آفریقا، ثبات سیاسی و اصلاحات ساختاری از اهمیت فراوانی برخوردار است.
عملکرد بهتر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس نسبت به بقیه کشورهای منطقه در سال 2013، ادامه روندی است که در سال های اخیر ایجاد شده است. در حالی که رشد هیدروکربنی کشورهای این شورا به دلیل ترمیم آهسته تقاضای جهانی برای انرژی و توقف های موقتی در تولید نفت و گاز در کویت و عربستان به دلیل عملیات تعمیرات، منفی بوده است، بخش غیرهیدروکربنی این کشورها به دلیل سرمایه گذاری های عظیم به رشد سریع خود ادامه داده است.
تجربه رشد در دیگر کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا در سال 2013 ضعیف تر بوده است. جنگ در سوریه موجب کاهش رشد در اردن (2.8 درصد)، لبنان (یک درصد) و تا حدی عراق (4.2 درصد) شده است. بی ثباتی سیاسی همچنین تاثیری منفی بر رشد اقتصادی در کشورهای مصر (2.1 درصد)، تونس (2.7 درصد) و لیبی (منفی 9.4 درصد) داشته است. این در حالی است که ایران نیز با رشد منفی 1.7 درصد مواجه بوده است.
چشم انداز رشد اقتصادی در بخش های هیدروکربنی و غیرهیدروکربنی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، با توجه به ترمیم تدریجی تقاضای جهانی برای انرژی و سرمایه گذاری های عظیم صورت گرفته، مثبت ارزیابی می شود.
از سوی دیگر چشم انداز رشد اقتصادی در بقیه کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا پایین است. کاهش تحریم های بین المللی می تواند منجر به ترمیم ملایم وضعیت اقتصادی در ایران شود.