کدخبر: ۱۰۰۳۵۶ لینک کوتاه

الیاس نادران مطرح کرد:

سیستم بانکی به راحتی از این منجلاب بیرون نمی آید

الیاس نادران که از منتقدان مفاسد اقتصادی در دولت احمدی نژاد شناخته می شود درمخالفت خود با طرح مهلت دادن به بهدهکاران بانکی ، از طرح تقسیط بدهی های کلان افراد دانه درشت به شدت انتقاد کرد و آن را جایزه ای برای این افراد دانست.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد روز از صحن علی مجلس، الیاس نادران در  مقام مخالف به طرح مهلت دادن به بدهکاران بانکی تا سال 1400 گفت : بخش قابل توجهی از بدهکاران بانکی کشور بدهی خود به سیستم بانکی را نمی پردازند و نگران این موضوع هم نیستند.

 وی در ادامه افزود: همین عامل باعث می شود که بانک با بیش از 80 هزار میلیارد تومان بدهی مواجه می شود.
 بسیاری از افراد دانه درشت وام میلیاردی گرفته اند و برای پرداخت بدهی خود هیچ اقدامی نکرده اند. 


وی تاکید کرد : اصل مسئله این است که به وام گیرنده که شخصی دانه درشت است و دارای بدهی سنگینی هم هست می گویند که بدهی ات را تقسیط کن که از سر فصل افرادی که بدهی هایشان را باید فوراً بدهند خارج کنیم و در لیست افرادی که تازه بدهکار شده اند بگذاریم تا با دیر کرد بدهی خود را بدهی و این چرخه همینطور ادامه یابد.

نادران خاطر نشان کرد : به افرادی که چندین سال است بدهی های خود را نداد ه اند، در حال جایزه دادن هستیم و پنج سال پنج سال در حال تمدید بدهی هایشان هستیم.

این نماینده مجلس گفت : سیستم بانکی به راحتی از این منجلاب بیرون نمی آید. امروز بانک ها قدرت پرداخت وام های چند میلیون تومانی ازدواج را ندارند و جوانان برای گرفتن وام با هزاران مشکل مواجه هستند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس افزود: این مشکل تا صد سال دیگر هم حل نمی شود چرا که عده ای از افراد دانه درشت که بدهی های زیادی دارند می خواهند جایزه ای پنج ساله بگیرند که قرار است از آن به صورت  قانون دائمی استفاده کنند و هر زمانی که سیر شدند، مقداری هم سهم سیستم بانکی را بدهند.

الیاس نادران بیان داشت : این طرح هیچ مزیتی برای سیستم بانکی و افرادی که می خواهند در اقتصاد کشور کار واقعی کنند ندارد. اغلب این افراد وضعیت میلیاردی دارند و دلال هستند و وثیقه هایی هم که گذاشته اند کم ارزش هست.